Nowość

Nagroda Literackia „Nike” 2022 dla Jerzego Jarniewicza za „Mondo cane”

Jerzy Jarniewicz – ur. 4 maja w 1958 r. w Łowiczu, filolog angielski, profesor nauk humanistycznych, poeta, krytyk literacki, tłumacz (głównie literatury anglojęzycznej, m.in. Jamesa Joyce’a, Philipa Rotha, Craiga Raine’a). Autor między innymi tomów poetyckich: Dowód z tożsamości (2003), Oranżada (2005), 
Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną (2012) czy Woda na Marsie (2015), licznych przekładów literatury zagranicznej oraz książek krytycznoliterackich.

W zestawie finałowym tomik poetycki Jerzego Jarniewicza jawi się jako niezwykłe ćwiczenie z istnienia. Warunkiem owego ćwiczenia jest wrażliwość, ta od słów i ta od ciał. Owa wrażliwość narodziła się w autorze, gdy nie wpuszczono go na film „Mondo cane”. Czytamy w tomiku: „Niczego tak bardzo nie pragnąłem zobaczyć, niczego tak bardzo zobaczyć mi nie dano”. Wrażliwość powstała więc z pragnienia i ze zranienia. Na prawach skrótu powiedzieć można, że od tamtego momentu, a już na pewno w tym tomiku, Jarniewicz pracuje nad składnią. Chce dużo zobaczyć, jeszcze więcej przeżyć. Próbuje nie gubić ani ludzi, ani wrażeń, a już na pewno nie doświadczeń. Ale jako poeta chce to poskładać.

Prof. Przemysław Czapliński, przewodniczący Jury