Za nami XII Beskidzki Akademicki Rajd Turystów Ewentualnie Krajoznawców

W sobotę 21 maja 2022, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, studenci i wykładowcy Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie uczestniczyli w XII edycji Rajdu BARTEK (czyli Beskidzkiego Akademickiego Rajdu Turystów Ewentualnie Krajoznawców), organizowanego cyklicznie od 2009 roku przez Zakład Turystyki i Rekreacji. W tym roku trasa Rajdu prowadziła z Lubatowej, przez Cergową (716 m n.p.m.) i  Lipowicę. W zmiennej pogodzie, wpierw w deszczu, ale później już w słońcu, liczna grupa przemierzała fascynujące szlaki Beskidu Dukielskiego. Szczególną atrakcją (przynajmniej dla niektórych) była możliwość wejścia do jednej ze szczelinowych jaskiń w masywie Cergowej.

W Rajdzie wzięło udział około 40 studentów z kilku kierunków: największa grupa z Turystyki i rekreacji, ponadto z Pedagogiki, Zarządzania oraz Pielęgniarstwa. Obsługę przewodnicką, jak co roku, zapewnili wykładowcy Zakładu Turystyki i Rekreacji, wspierani przez studentów III roku Turystyki i rekreacji.

Prócz studentów na trasie Rajdu pojawiała się znaczna grupa wykładowców naszej Uczelni: mgr Anna Hycnar, mgr Magdalena Goleń i dr Adam Przybysz oraz cała kadra Zakładu Turystyki i Rekreacji: mgr Danuta Kamińska, dr Łukasz Szmyd, dr Rafał Kapica, dr Jacek Kraś, Kierownik trasy i najważniejszy przewodnik – dr Wojciech Krukar oraz Komandor Rajdu – dr hab. Piotr Łopatkiewicz, prof. KPU – Kierownik Zakładu Turystyki i Rekreacji

Zakończenie Rajdu – jak co roku – odbyło się w Gospodarstwie Andrzeja Zatorskiego „Pod Chyrową” w Chyrowej. Podczas zakończenia imprezy władze Uczelni reprezentował sam Jego Magnificencja dr hab. Zbigniew Barabasz, prof. KPU – Rektor Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie – Honorowy Komandor Rajdu.

Relacja i fotorelacja: Piotr Łopatkiewicz

Masyw Cergowej – widok z Lubatowej
Początek podejścia szlakiem czerwonym
Chyba będzie padać…
Nie ma lekko, trzeba coś poopowiadać…
Na głównej grani Cergowej
W drodze na szczyt
Na wieży widokowej – wciąż jeszcze leje… Studentki III roku Turystyki z wykładowcami
No to nas trochę polało…
Zejście ze szczytu już w lepszej pogodzie
Wchodzimy do jaskini
Jak wchodzimy to i wychodzimy…
A teraz już w pełnym słońcu…
Pan Rektor pojawił się na zakończeniu
Nasz Pan Mecenas, Eunika i Ania…
Studenci Turystyki i rekreacji
Ania i Eunika – promienny uśmiech na zakończenie…