Student kierunku Mechanika i budowa maszyn zdobył III miejsce w Studenckim Konkursie Projektowym SOLIDWORKS

Z radością informujemy, że student IV roku Karol Wasłowicz został laureatem III miejsca w Studenckim Konkursie Projektowym SOLIDWORKS!

Opracował on projekt Linii galwanicznej dla procesu niklowania, zawierający przeszło 5000 komponentów. Jury doceniło jego pracę, klasyfikując ją na podium spośród wielu zgłoszeń studentów z całej Polski.

Zaprojektowałem automatyczną linię galwaniczną do nanoszenia metalicznej powłoki ochronnej, w tym przypadku niklu. Powłoka taka ma za zadanie zabezpieczać metal przed korozją oraz nadawać elementom estetyczny wygląd. Chemia stosowana w tym procesie może być niebezpieczna dla ludzi, automatyzacja tego procesu zwiększa bezpieczeństwo pracownika obsługującego taką linię.

Inspiracją do wzięcia udziału w konkursie była chęć sprawdzenia samego siebie, oraz potraktowanie tego jako zabawy. Kolejnym powodem, dla którego wystartowałem w konkursie było to, że jestem już na ostatnim roku studiów inżynierskich i wygrana w takim konkursie na pewno byłaby ciekawą pozycją w moim CV.

Nakład pracy był duży. Prawdę mówiąc nie wiem, ile czasu zajęło mi stworzenie tego projektu, nie liczyłem, ale gdybym miał już podać jakąś konkretną odpowiedź to myślę, że 400 godzin nie byłoby wcale przesadzoną liczbą, może nawet i więcej.

Program, w którym wykonałem swoją pracę konkursową poznałem jeszcze na pierwszym roku studiów, ale tak naprawdę zacząłem się w nim dobrze czuć, gdy wybrałem specjalizacje Projektowanie i Wytwarzanie w Środowisku Wirtualnym, gdzie miałem sporo zajęć z programów CAD, co znacząco ułatwiło mi pracę nad projektem. Wtedy też narodziła się myśl wzięcia udziału w konkursie.

Udział w konkursie dał mi dużo doświadczenia w tworzeniu projektów, w dobieraniu części, wymyślania prostych i skutecznych rozwiązań i składania ich w kompletną całość.

Jeszcze nie wiem, czy będę brał udział w następnej edycji. Na chwilę obecną chcę odpocząć trochę po pracy nad moim projektem oraz popracować nad swoją pracą dyplomową. Teraz to jest najważniejsze, w końcu muszę obronić tytuł inżyniera. Jeśli uda mi się oraz będę kontynuował naukę na studiach magisterskich to nie ukrywam, że już zastanawiałem się nad kolejnym tematem pracy.

Zajęcie 3 miejsca bardzo mnie cieszy, zwłaszcza, że nigdy wcześniej nie brałem udziału w tego typu konkursach, a zajęcie tak wysokiego miejsca w pierwszym podejściu jest dla mnie naprawdę wielkim osiągnięciem i jednocześnie motywuje do podjęcia kolejnej próby w następnej edycji konkursu i jeszcze cięższej pracy.

Udział w konkursie polecam każdemu, dla mnie był to rodzaj fajnej zabawy połączonej z ciężką pracą oraz tym co lubię robić.

– mówi Karol

Była to już z kolei XX Edycja Konkursu, której hasło przewodnie „Wyobraź sobie przyszłość” podkreśliło kreatywność uczestników oraz udział – jeszcze przyszłych inżynierów – w kreowaniu rzeczywistości. Ponadto konkurs nie ma ograniczeń co do obranego przez uczestnika tematu.

Gratulujemy laureatowi i przedstawiamy Wam galerię renderingów projektu Karola.

Życzymy dalszych sukcesów!