Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy dla Szkół Ponadpodstawowych

Dnia 11.05.2022 r. w murach naszej Uczelni w Centrum Symulacji Medycznej odbyły się Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy dla Szkół Ponadpodstawowych współorganizowane przez PCK Krosno oraz Zakład Pielęgniarstwa Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie.

Za organizację Mistrzostw odpowiedzialni byli Kierownik OR PCK Krosno mgr Justyna Puchyrska-Urbanek oraz pracownicy Zakładu Pielęgniarstwa mgr Agata Zbylut oraz mgr Dawid Makowicz.

Udział w Mistrzostwach wzięło 6 drużyn z rejonu krośnieńskiego:
– Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie,
– Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie,
– I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Kopernika w Krośnie,
– Zespół Szkół Publicznych w Rymanowie,
– II Liceum Ogólnokształcące im. Konsytuacji 3 Maja w Krośnie,
– Zespół Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie.

Mistrzostwa zostały oficjalnie rozpoczęte przez Prorektora ds. studiów. dr Krzysztofa Frączka, który przybliżył istotę realizowanego wydarzenia oraz zmotywował uczestników Mistrzostw do jak najlżejszej realizacji powierzonych wyzwań.

Po przeprowadzeniu losowania numerów startowych uczniowie wstępnie musieli zmierzyć się z testem, który dotyczył zagadnień udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz wiedzy o Polskim Czerwonym Krzyżu. Następnie wykazali swoje umiejętności podczas 4 pozorowanych scenek, gdzie musieli podjąć działania ratownicze w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, utraty przytomności u kobiety w ciąży,  rany podczas imprezy okolicznościowej, czy udzielić pierwszej pomocy kobiecie z Ukrainy, która doznała obrażeń w wypadku komunikacyjnym.

Przeprowadzone Mistrzostwa były dla uczestników okazją na sprawdzenie swoich umiejętności oraz doskonalenie ich, uczyniły uczestników bardziej przygotowanymi w razie konieczności ich wykorzystania w sytuacjach realnych zagrożeń w życiu codziennym. 

Spośród zespołów największą wiedzą teokratyczną jak i praktyczną wykazał się Zespół Szkół Publicznych w Rymanowie, który swoje doskonałe umiejętności potwierdził w kolejnym etapie w Rzeszowie, zdobywając I miejsce w Wojewódzkich Mistrzostwach Pierwszej Pomocy.

Nagrody dla zwycięzców i uczestników wręczyli Prorektor ds. studiów. dr Krzysztof Frączek, Pani Prezes OR PCK Krosno – mgr Ewa Wajs oraz p. o. Dyrektora Instytutu Zdrowia
i Gospodarki – dr inż. Małgorzata Górka.

Już teraz zapraszamy za rok, gdyż organizatorzy rozpoczęli pracę nad symulowanymi scenkami na przyszłe Mistrzostwa, chcąc zaobserwować, jakie umiejętności ratownicze będą najbardziej przydatne dla młodego pokolenia w najbliższym czasie.