Krośnieńska Uczelnia wspiera Bohaterów 2020 roku

W połowie marca, gdy epidemia w Polsce stawała się coraz poważniejsza, gdy zaczynało brakować środków ochrony osobistej, w PWSZ w Krośnie pojawił się pomysł aby wesprzeć personel medyczny placówek w regionie, głównie tych, z którymi Uczelnia współpracuje w zakresie kształcenia pielęgniarek. Prorektor prof. Zbigniew Barabasz, postanowił odpowiedzieć na prośbę lek. Ireny Zielińskiej z Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie i rozpocząć produkcję przyłbic medycznych, za pomocą druku 3D. We współpracę z Jaskom Software zaangażował się Maciej Półchłopek (student Informatyki), a firma m.in. na dwóch drukarkach Uczelni wydrukowała 110 uchwytów do przyłbic. Niedostępną pleksę ochronną PETg zaoferował BIMAX Krosno. Gumę do mocowania uchwytów kupowano w Internecie i w kilku sklepach w Krosnie i okolicach. Przedsięwzięcie rozkręcało się, pojawiali się dobrzy ludzie, a w wśród nich anonimowy przedsiębiorca spod Krosna, który zaoferował przemysłową produkcję uchwytów. Uśmiech wdzięczności na zmęczonych twarzach lekarzy i pielęgniarek, którym wręczano gotowe przyłbice medyczne, był bezcenny i organizatorzy przedsięwzięcia nigdy go nie zapomną.

Przez blisko dwa tygodnie trwania akcji udało się wyprodukować i wręczyć bezpłatnie ponad 400 szt. gotowych, wysokiej jakości przyłbic medycznych, które po krótkiej sterylizacji, można wielokrotnie używać. Przyłbice podarowano m.in. wcześniej wspomnianemu szpitalowi oraz krośnieńskiemu pogotowiu ratunkowemu, a także policjantom z komendy miejskiej. A w przedświąteczny Wielki Czwartek dyr. Instytutu Zdrowia i Gospodarki dr Renata Dziubaszewska, w towarzystwie kierownik Zakładu Pielęgniarstwa mgr Małgorzaty Dziury i koordynator projektu mgr Moniki Barabasz, podarowały 100 szt. przyłbic władzom Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie.

Potrzeby są jednak wciąż duże i organizatorzy mają nadzieję, że uda się im wyprodukować jeszcze przynajmniej kilkaset sztuk przyłbic i w ten sposób wyrazić swoją wdzięczność oraz podziękować dotychczasowym, sprawdzonym partnerom Uczelni za wiele lat współpracy i opieki nad studentami.

Szanowni Bohaterowie: biały personelu szpitali, policjanci – trzymamy za was kciuki i jeszcze raz dziękujemy…..