Program studiów na kierunku Mechanika i budowa maszyn został oparty o analizę wymagań w zakresie wiedzy i kompetencji zawodowych stawianych współczesnemu inżynierowi mechanikowi, w tym w kontekście wdrażania Przemysłu 4.0. Absolwenci będą przygotowani do rozwiązywania problemów technicznych w zakresie konstrukcji, budowy i eksploatacji maszyn i urządzeń, a także będą posiadać kompetencje z zakresu projektowania i konstrukcji maszyn i urządzeń.
studia inżynierskie pierwszego stopnia o profilu praktycznym
CZAS TRWANIA STUDIÓW:
7 semestrów
TYTUŁ NADAWANY ABSOLWENTOM:
inżynier
FORMA STUDIÓW:
stacjonarne i niestacjonarne
Warunki rekrutacji
Egzamin maturalny (nowa matura) – konkurs świadectw z uwzględnieniem pisemnego egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych.
Egzamin dojrzałości (stara matura) – konkurs świadectw obejmujący wyniki ukończenia szkoły średniej z języka polskiego, języka obcego i informatyki albo matematyki, albo fizyki, albo chemii.
Osoby, które zostaną laureatami lub finalistami stopnia centralnego lub okręgowego olimpiady matematycznej, fizycznej, chemicznej, informatycznej, wiedzy technicznej lub techniki samochodowej, mogą złożyć wniosek o przyjęcie na studia bez konieczności przechodzenia przez proces rekrutacyjny.
Zakres kształcenia
Na kierunku Mechanika i budowa maszyn oferujemy kształcenie w zakresie następujących specjalności:
Projektowanie, wytwarzanie i eksploatacja
Mechanika lotnicza
Diagnostyka samochodowa, mechatronika i elektromobilność
Praktyki
Na kierunku Mechanika i budowa maszyn studenci realizują praktyki w zakresie 24 tygodni, w tym:
na roku pierwszym 4 tygodnie praktyk, w tym obowiązkowe 2 tygodnie praktyk wdrożeniowych w trakcie semestru drugiego,
na roku drugim 4 tygodnie praktyk,
na roku trzecim 6 tygodni praktyk,
w semestrze zimowym roku czwartego 10 tygodni.
Studenci realizują praktyki w lokalnych zakładach pracy, w zależności od wybranej specjalności są to firmy typowo produkcyjne, biura projektowe, a także warsztaty i stacje diagnostyki samochodowej.
Nauka w Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie była dla mnie ciekawym doświadczeniem. Odnalazłem tutaj to, czego szukałem - wykwalifikowaną kadrę wykładowców, która potrafiła przekazać swoją wiedzę, a przy tym dała odczuć, że nie jesteśmy dla nich kolejnym numerkiem indeksu, tylko kimś, kto w przyszłości będzie wdrażał nauczone tematy w życie. Świetne zaplecze warsztatowe w Kampusie przy ul. Żwirki i Wigury, dzięki któremu można było zobaczyć w praktyce rzeczy, o których się uczymy. Uczestniczyłem w różnych kołach naukowych, bardzo podobało mi się to, że jeśli student wychodzi z inicjatywą nie przechodzi ona obok, tylko jest wykonywana. Jednym zdaniem - nie zamieniłbym czasu spędzonego w KPU w Krośnie na żadną inną uczelnię.
Ukończenie krośnieńskiej uczelni pozwoliło mi nabyć niezbędną wiedzę oraz umiejętności, które obecnie wykorzystuję na co dzień, pracując jako diagnosta samochodowy. Studia pozwalały mi zgłębiać interesujące zagadnienia oraz rozwiewać wątpliwości, zarówno podczas ćwiczeń i wykładów, jak i zajęć dodatkowych w kole naukowym. Poprzez kontakt z prawdziwymi fachowcami i nowoczesnymi technologiami, uczelnia dała mi możliwość rozwoju i znalezienia dobrze płatnej pracy.
Nazywam się Szymon Cwynar i jestem absolwentem studiów inżynierskich na kierunku Mechanika i budowa maszyn Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie. Dzięki praktycznemu kierunkowi kształcenia bardzo wcześnie obrałem swoją ścieżkę zawodową oraz jeszcze w czasie studiów podjąłem pracę w swoim kierunku. Studia na krośnieńskiej uczelni wspominam bardzo pozytywnie, gdyż w ich trakcie znacznie poszerzyłem swoją wiedzę teoretyczną, jak i umiejętności praktyczne.
Ze względu na duże zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów z zakresu inżynierii mechanicznej, kierunek Mechanika i budowa maszyn daje absolwentom realne szanse na zatrudnienie bezpośrednio po ukończeniu studiów.
Absolwent kierunku Mechanika i budowa maszyn może brać udział w projektowaniu konstrukcji maszyn i urządzeń oraz linii technologicznych o szerokim zakresie zautomatyzowania. Może czynnie uczestniczyć w pracach związanych z przygotowaniem produkcji ze szczególnym wskazaniem na opracowywanie procesów technologicznych dla maszyn i urządzeń sterowanych w sposób konwencjonalny jak też komputerowo CNC.
Absolwent kierunku Mechanika i budowa maszyn może także pełnić funkcje kierownicze w zakładach przemysłowych, jak też prowadzić własną działalność gospodarczą.
Absolwenci kierunku Mechanika i budowa maszyn znajdują zatrudnienie bardzo często w firmach, w których odbywali wcześniej praktyki. Najczęściej studenci naszej uczelni znajdują zatrudnienie jako konstruktorzy, technolodzy, mechanicy samochodowi oraz diagności.
W trakcie studiów po spełnieniu określonych wymagań student może starać się o liczne formy wsparcia.
Pomoc materialna to:
stypendium socjalne - przyznawane jest studentowi, który znajduje się w trudnej sytuacji materialnej; wysokość stypendium uzależniona jest od dochodu;
stypendium dla osób niepełnosprawnych - przyznawane jest bez względu na wysokość dochodu; stawka dofinansowania uzależniona jest od stopnia niepełnosprawności osoby, która się o nie ubiega;
stypendium Rektora - może je otrzymać osoba, która uzyskała w poprzednim roku akademickim wysoką średnią ocen bądź posiada znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe;
stypendium „Pigonia” - stypendium przyznawane jest studentom za wyniki w nauce;
zapomoga - jest to doraźna, bezzwrotna pomoc finansowa, przyznawana na wniosek studenta, który znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej.
Urlop studencki – każdy student może ubiegać się o urlop krótkoterminowy (nieprzekraczający jednego semestru) lub długoterminowy (roczny).
Kredytu studenckiego udziela bank i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Kredyt można otrzymać tylko raz w trakcie trwania studiów, jednak na okres nie dłuższy niż 6 lat.
IOS - jest specjalnym trybem organizacji zajęć oraz sesji egzaminacyjnej kończącej semestr. Indywidualna Organizacja Studiów została przygotowana dla studentów, których sytuacja rodzinna czy zawodowa uniemożliwia kontynuowanie toku studiów na ogólnych zasadach.
Studia stacjonarne oraz stacjonarne 26+ - są bezpłatne;
studia niestacjonarne – wysokość opłaty semestralnej na poszczególnych kierunkach studiów za usługi edukacyjne związane z kształceniem na studiach niestacjonarnych dostępna jest na stronie: https://kpu.krosno.pl/rekrutacja-oplaty/
W czasie studiów możesz brać udział w kursach i szkoleniach poszerzających swoją wiedzę i umiejętności https://kpu.krosno.pl/studia-podyplomowe-i-kursy/
Erasmus+ - to program unijny, który umożliwia studentom naukę za granicą. W programie uczestniczy ponad 70 uczelni. Dzięki Erasmusowi masz okazję nie tylko uczyć się w innym kraju, ale także poznać jego kulturę, nauczyć się nowych języków.
Koła naukowe - na uczelni funkcjonuje ponad 20 studenckich kół naukowych, w których każdy student może poszerzać swoje zainteresowania i zdobywać doświadczenie w wielu dziedzinach. Poza zajęciami, członkowie kół odbywają zajęcia w terenie, uczestniczą w obozach naukowo-szkoleniowych, konferencjach, kursach i sympozjach. Realizują projekty naukowo-badawcze, nawiązują kontakty z przedstawicielami otoczenia społeczno-gospodarczego, często prowadzące do podjęcia pierwszej pracy.