Kartka z kalendarza

1471 roku w bitwie pod Barnet (Wojna Dwóch Róż) zginął Richard Neville, hrabia Warwick nazywany „twórcą królów” – angielski arystokrata i dowódca wojskowy, bardzo ambitny i wpływowy, swoją pozycję wykorzystywał dla kreowania posłusznych swej woli władców.

W 1570 roku przedstawiciele braci czeskich, luteranów i kalwinów, uczestniczący w synodzie generalnym trwającym od 9 kwietnia, podpisali tak zwaną zgodę sandomierską. Była to forma sojuszu obronnego przeciw kontrreformacji. Porozumienie zakładało pokojowe rozwiązywanie sporów między wyznaniami i wspólne działanie w konfliktach z katolikami.

W 1951 roku w Moskwie urodził się Piotr Mamonov rosyjski muzyk rockowy , autor tekstów i aktor, frontman moskiewskiego zespołu Zvuki Mu. Mamonov jest jednym z nielicznych muzyków rockowych z byłego ZSRR, któremu udało się zdobyć uznanie za granicą dzięki współpracy z Brianem Eno pod koniec lat 80.  Najbardziej znane występy filmowe Mamonowa to role w filmach reżyserowanych przez Pawła Łungina: Taxi Blues, Wyspa, Car.