14. Hans Bollinger w PWSZ w Krośnie

W dniu 8 października 2018 w auli PWSZ w Krośnie odbyło się spotkanie z niemieckim pisarzem, muzykiem i pedagogiem Hansem Bollingerem pochodzącym z Kraju Saary (Saarland) w Republice Federalnej Niemiec.

W spotkaniu uczestniczyła społeczność akademicka naszej uczelni i zaproszeni uczniowie szkół krośnieńskich. Autor prezentował swoją książkę „W drodze przez Polskę” (niemiecki tytuł „Unterwegs in Polen”) – rezultat jego podróży po Polsce, które prowadzi od 40 lat do dnia dzisiejszego z nieustającym zadziwieniem i zachwytem dla naszego Kraju, jego historii, krajobrazów, a przede wszystkim dla ludzi, których spotyka na swej drodze. W swoich tekstach Hans Bollinger dotyka wielu spraw związanych z historią i codziennością Polski – chwil tragicznych, ważnych wydarzeń politycznych, wesołych przypadków związanych z zetknięciem się różnych kultur, dziwnych (dla obcokrajowca) zwyczajów, śmiesznych anegdot. Jest z wykształcenia muzykiem i pieśniarzem, stąd też zaprezentował nam swoje wykonanie pieśni do słów niemieckiego romantyka Josepha Eichendorffa, a także utwór w języku jidysz.

Fragmenty teksów z książki Hansa Bollingera czytała jego żona Krystyna.

Jego życzliwość, pedagogiczne wykształcenie i zacięcie oraz sympatia do Polski –  kraju pochodzenia jego żony – zaowocowało wieloma przedsięwzięciami organizacyjnymi dla kultywowania współpracy miedzy naszymi krajami. Głównie są to tzw. Spotkania na granicy (Begegnungen an der Grenze) w rodzinnym mieście Hansa Bollingera – Gersheim – gdzie od 20 lat działa założony przez niego ośrodek edukacyjny na rzecz zrównoważonego rozwoju „Spohns Haus”, przyjmujący w celach integracyjnych młodzież polską, francuską, niemiecką i ukraińską. Od wielu lat na zaproszenie „Spohns Haus” przyjeżdżają do Niemiec polscy artyści, muzycy, malarze, rzemieślnicy (ostatnio winiarze), którzy w ten sposób mają możliwość przedstawienia na szerszym forum swojej twórczości.

Za swoje wielorakie inicjatywy i działalność na rzecz zbliżenia polskich i niemieckich społeczeństw Hans Bollinger uhonorowany został przez najwyższe władze polskie wieloma odznaczeniami, m.in. przez Prezydenta RP Kawalerskim Krzyżem Zasługi, przez Przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego odznaką „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”.

Do naszej uczelni Hans Bollinger został zaproszony przez SKN Germanistów, którzy w zeszłym roku byli na spotkaniu z autorem w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego. Poniedziałkowe spotkanie doskonale wpisuje się w prowadzony przez PWSZ cykl spotkań „Polska i jej sąsiedzi”.

Spotkanie z Hansem Bollingerem w naszej uczelni otworzył – witając gości –  pan kanclerz Franciszek Tereszkiewicz, prowadzili Krystyna Szayna-Dec, Anna Hycnar i Leszek Habrat.

Więcej fotografii w galerii