Wizyta studentów Zielarstwa na polu doświadczalnym Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale

Studenci zielarstwa wraz z Panią dr inż. Bernadettą Bienią w dniu 15.06.2023 roku odbyli wyjazd studyjny na pole doświadczalne Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.

Głównymi celami działalności Ośrodka jest prowadzenie doradztwa rolniczego obejmującego działania w zakresie rolnictwa, rozwoju wsi, rynków rolnych oraz wiejskiego gospodarstwa domowego, mające na celu poprawę poziomu dochodów rolniczych oraz podnoszenie konkurencyjności rynkowej gospodarstw rolnych, wspieranie zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, a także podnoszenie poziomu kwalifikacji zawodowych rolników i innych mieszkańców obszarów wiejskich.

Studenci pod czujnym okiem pani Marty Dobrowolskiej oraz pana Michała Pakli, mieli okazję zapoznać się z doświadczeniami polowymi prowadzonymi na polu doświadczalnym, polegającymi m.in. na badaniu odporności roślin na różnego rodzaju patogeny, czy też z badaniami z zakresu aklimatyzacji nowych odmian do tutejszych warunków środowiska.

Ważnym aspektem wizyty na polu doświadczalnym była możliwość zapoznania się doświadczeniami polowymi z użyciem biologicznych środków ochrony roślin. PODR zajmuje się również uprawą kilku zarejestrowanych w COBRU odmian konopi.

Studenci zielarstwa zapoznali się także z kolekcją roślin zielarskich, która pełni rolę zarówno pokazową jak i dydaktyczną. Kolekcja liczy ponad 70 gatunków roślin zielarskich, które stanowią również pożytek dla wielu gatunków błonkoskrzydłych. Wśród roślin z kolekcji, znajdują się także rośliny zaliczane do tzw. adaptogenów m.in. rożeniec górski (Rhodiloa rosea), szczodrak krokoszowaty (Rhaponticum carthamoides) oraz endemity typowo podkarpackie tj. chaber miękkowłosy (Centaurea mollis), często nieodróżniany od pokrewnego chabra górskiego (Centaurea montana), który jest łudząco do niego podobny. Studenci podziwiali także okazały lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale).

Głównym zainteresowaniem studentów cieszyło się poletko doświadczalne, gdzie wprowadzono do uprawy w warunkach klimatycznych charakterystycznych dla Podkarpacia, m.in. bukwicę lekarską (Betonica officinalis), cząber górski (Satureja montana), lebiodkę pospolita (Origanum vulgare). Na poletku prowadzone są także doświadczania polowe z wykorzystaniem mikoryzy przy uprawie pokrzywy (Urtica dioica).

Oprócz upraw znajdujących się na polu doświadczalnym, studenci obejrzeli maszyny niezbędne do prowadzenia doświadczeń polowych oraz odwiedzili prowadzoną przez Ośrodek pasiekę.

Ponadto  gościli w nowo otwartej Pracowni edukacyjnej odnawialnych źródeł energii, gdzie mieli możliwość obejrzenia modeli m.in. instalacji solarnej CWU z miniaturowym kolektorem próżniowym, instalacji fotowoltaicznej, rekuperatora czy pompa ciepła.

Wizyta w PODR w Boguchwale była niezwykle interesująca. Pozwoliła na  nabycie wiedzy teoretycznej jak i praktycznej. Dlatego wszystkim osobom zainteresowanym tematyką rolnictwa, ogrodnictwa oraz zielarstwa polecamy wizytę w PODR w Boguchwale!

Link do strony:

https://www.podrb.pl/o-instytucji/o-podr

Dziękujemy pracownikom Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego za wspaniałe przyjęcie i ogromną dawkę wiedzy oraz wspaniałe ciekawostki 🙂

Relacja fototograficzna: Adrian Gałązka, Bernadetta Bienia