VIII Konferencja „Rośliny zielarskie, kosmetyki naturalne i żywność funkcjonalna. Polskie zioła w medycynie i tradycji kulturowej”  

VIII Konferencja „Rośliny zielarskie, kosmetyki naturalne i żywność funkcjonalna. Polskie zioła w medycynie i tradycji kulturowej”  odbyła się 15-16 września 2022. Miejsce obrad to Kampus Politechniczny KPU, ul. Dmochowskiego 12 (lub udział on-line).

W otwarciu konferencji uczestniczyli Rektor i Kanclerz KPU oraz Prezydent Miasta Krosna  życząc uczestnikom owocnych obrad. Życzenia rozwoju zielarstwa w Krośnie przekazali też prof. Roman Kołacz i prof. Tadeusz Trziszka z Uniwersytetu Przyrodniczego z Wrocławia, uczelni będącej współorganizatorem konferencji. Konferencja to forum spotkań i dyskusji, w których brali też udział naukowcy z uczelni w Lublinie, Szczecinie i Poznaniu.

Zioła są potrzebne w sytuacji zagrożeń: epidemii,  katastrof, skażenia wody i środowiska. Prof. Iwona Wawer mówiła o katastrofach elektrowni jądrowych, promieniowaniu kosmicznym i radioprotekcyjnych właściwościach ziół i owoców jagodowych. Prof. Zbigniew Dobrzański o roli rtęci w środowisku (katastrofa na Odrze), prof. Adam Kaznowski o roli roślin w profilaktyce i leczeniu COVID-19. W leczeniu i profilaktyce bardzo ważna okazała się rola probiotyków i flory jelitowej, o czym mówiły prof. Ewa Stachowska i dr hab. Dorota Waśko – Czopnik (jelita rządzą, probiotykoterapia).  Interesujące były wykłady przedstawicieli firm: Adifeed (nowe formulacje fitoncydów) i Greenvit (zafałszowania surowców roślinnych).

Studenci KPU opowiadali o swoich badaniach dziurawca, kory wierzby, kapsaicynoidów, a także o materia medica w starożytnych i średniowiecznych Herbarzach. Bardzo dobrze zaprezentowali się absolwenci Studiów Podyplomowych (zioła na wojnach, lecznicze rośliny Indii).

Następna IX Konferencja Zielarska odbędzie się w maju 2023. Zapraszamy do Krosna!