Polsko-gruzińskiej współpracy ciąg dalszy

Chłodną, kwietniową pogodą, ale jak zawsze gorąco i serdecznie powitała gości z Gruzji Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie. Dr Inga Diasamidze i dr Tamari Poladashvili przyjechały z Uniwersytetu Shoty Rustavelego w Batumi, stolicy autonomicznego regionu Adżaria, słynącego z subtropikalnego klimatu, wspaniałego ogrodu botanicznego, nadmorskich bulwarów i niezwykłej gościnności.

Wizyta obydwu Pań stanowi kontynuację dotychczasowej współpracy z KPU w Krośnie, w ramach kierunku Zielarstwo. Dyskutowano jednak również o rozszerzeniu kooperacji na nowe kierunki, w tym Produkcję i bezpieczeństwo żywności i Towaroznawstwo. Wykłady zaplanowano na środowe popołudnie 20 kwietnia. Poprzedziło je zwiedzanie laboratoriów, po których oprowadzał kierownik zakładu Towaroznawstwa dr inż. Damian Dubis, w towarzystwie dra Dominika Wróbla.

W zajęciach wykładowych uczestniczyli studenci Zielarstwa, Produkcji i bezpieczeństwa żywności, Towaroznawstwa i Inżynierii środowiska. Dr Inga Diasamidze przedstawiła piękno i bogactwo gatunkowe ekoregionu kaukaskiego, a także różnorodność roślin uprawianych w Ogrodzie Botanicznym na Zielonym Przylądku koło Batumi oraz o jego znaczeniu w ochronie ginących roślin. Wykład dr Tamari Poladashvili obejmował wyniki badań nad czynnikami wpływającymi na kariery absolwentów studiów wyższych. Dr Poladashvili opowiedziała również o uniwersytecie w Batumi, jego strukturze i możliwościach współpracy z KPU w Krośnie. Na podkreślenie zasługuje aktywny udział studentów w wykładach. Zadawali liczne pytania, interesując się zarówno przyrodą Adżarii, jak i możliwościami wspólnych projektów Krosno-Batumi, a także znakomitą żywnością, produkowaną w Gruzji i wyjątkowo smaczną kuchnią.

Indze Diasamidze i Tamari Poladashvili serdecznie dziękujemy za barwne opowiadania o Gruzji, a wielu uczestników środowych zajęć z pewnością właśnie myśli o odwiedzeniu gruzińskich brzegów Morza Czarnego.