Studenci w roli dziennikarzy – wizyta w telewizji TV Obiektyw i radio RMF MAX

O tym, jak wygląda praca reportera, przekonali się studenci PANS. 14 kwietnia br. studenci II roku Marketingu Internetowego w ramach zajęć „Warsztat zawodowy dziennikarza” wraz z prowadzącą zajęcia Ewą Wawro –  redaktor naczelną portalu twojejaslo.pl oraz dr inż. Małgorzatą Górką – kierownikiem Zakładu Marketingu PANS, odwiedzili krośnieńskie media.

Bogdan Miszczak, prezes Telewizji Obiektyw był współzałożycielem pierwszej prywatnej rozgłośni radiowej na Podkarpaciu – RMF FM Krosno w 1992r., a 10 lat później powstała Telewizja Obiektyw.

Do tej pory pracujemy, robimy serwisy. Zaczynaliśmy od Krosna, potem Jasło, Sanok. Już dzisiaj nadajemy w 21 miastach w województwie podkarpackim – zaznaczył Bogdan Miszczak.

Telewizja nadaje na całe Podkarpacie i obejmuje swoim zasięgiem 380 tysięcy domostw. Aktualnie posiada w swojej ramówce serwis informacyjny 2 razy w tygodniu. Oprócz tego, systematycznie prowadzona jest strona na Facebooku, jak i strona internetowa.

Prezes Miszczak, zainspirowany dziennikarzem Wołoszańskim, postanowił  zrobić coś ambitniejszego – zaczął produkować filmy. Z początku filmy były amatorskie i aktorami byli znajomi prezesa, ale później zaczął zatrudniać prawdziwych aktorów, takich jak Artur Dziurman czy Jerzy Trela. Obecnie kręcony jest pierwszy fabularny, pełnometrażowy film opowiadający o Rudolfie Weiglu – wynalazcy pierwszej na świecie skutecznej szczepionki przeciw tyfusowi plamistemu. Film ma mieć swoją premierę we wrześniu tego roku we Lwowie.

Po inspirującym wykładzie prezesa Miszczaka, studenci mieli okazję poznać Ewę Panaś, dziennikarkę prowadzącą serwisy informacyjne dla Krosna i Nowego Sącza w RMF MAXXX. Redaktor Panaś wprowadziła ich w świat radiowej produkcji, prezentując m.in. montaż dźwięku i inne aspekty tej pracy. Ponadto, studenci sami wypróbowali swoich sił jako prezenterzy radiowi.

Łukasz Zakrzewski – reporter Telewizji Obiektyw i RMF MAXX pokazał uczestnikom spotkania, jak wygląda praca dziennikarza nie tylko w studiu, ale i w terenie. W niezwykle interesujący sposób przedstawił tajniki prowadzenia wywiadów, zachowań podczas bycia na wizji i odpowiedniego sposobu wypowiedzi. Studenci z zapałem brali udział w ćwiczeniach praktycznych, przeprowadzając wywiady między sobą.

Na koniec spotkania Bogdan Miszczak wręczył wszystkim uczestnikom prezenty – płytki z filmem „Wieleżyński. Alchemik ze Lwowa”.

Studenci mieli okazję poćwiczyć, jak w rzeczywistości wygląda praca reportera. Taka wizyta może być wartościowym doświadczeniem, które przyczyni się do ich rozwoju zawodowego i osobistego. Wielu z nich wyraziło chęć odbycia praktyk w telewizji.

Wcielenie się w rolę prezentera radiowego było dla mnie niezwykle stresującym, ale także cennym doświadczeniem. Dostałam mnóstwo wskazówek od ludzi z pasją, którzy pracują w telewizji i radiu na co dzień. Z pewnością była to jedna z najlepszych rzeczy, jaką doświadczyłam podczas studiów. Teraz już wiem, że chcę pracować w branży medialnej.

Monika Mazur – studentka II roku kierunku Marketing internetowy