„Dobre bo z KPU!” – Zakład Inżynierii Środowiska uczestniczy w jarmarku „Kupuję bo krośnieńskie”

Piękny krośnieński rynek 1 sierpnia 2021 roku zapełniły kolorowe stragany, uginające się od wyśmienitych produktów, ofert usług miejscowych firm oraz „Food Trucki”. Wszystko to w ramach jarmarku „Kupuję bo krośnieńskie”.

Wśród licznych atrakcji, cieszącym się dużym powodzeniem było stoisko Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie. Budząca duże zainteresowanie i przyciągająca uwagę gości jarmarku była ekspozycja przygotowana przez pracowników Zakładu Inżynierii Środowiska prof. dr hab. inż. Krzysztofa Chmielowskiego i dr Karola Trojanowicza dotycząca zastosowania reaktorów pracujących w technologii złóż biologicznych jako elementu lokalnych, przydomowych oczyszczalni ścieków. Bioreaktory wypełnione są elementami złoża w formie odpowiednio zmielonych tworzyw sztucznych, odzyskiwanych podczas przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

To bardzo inspirujące, że odpowiednio przygotowane drobiny tworzyw sztucznych, wynik ich recyklingu, służą do usuwania z wody szkodliwych substancji” przyznawali nasi goście. Dwa, pełne wirujących nośników biomasy reaktory oraz posterowa prezentacja innowacji prof. Krzysztofa Chmielowskiego z Zakładu Inżynierii Środowiska wyjaśniała jak to jest możliwe. Sam wynalazca również chętnie udzielał odpowiedzi na liczne pytania.

Bardzo dziękujemy Wszystkim odwiedzającym nasze stanowisko za zainteresowanie i dobre słowa!

Więcej szczegółów dotyczących innowacyjnego bioreaktora znajdziecie Państwo w posterze dołączonym jako załącznik.