O projekcie

„Rola roślin zielarskich i barwierskich w ekologicznym systemie gospodarowania”

Projekt badawczy dofinansowany ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu pod
nazwą „Nauka dla Społeczeństwa II”

Głównym celem projektu jest budowanie współpracy Wnioskodawcy z podmiotami działającymi w sferze społeczno-gospodarczej, a także opracowanie i implementacja rozwiązań służących społeczności lokalnej i regionalnej.
Cel ten zostanie zrealizowany poprzez:
1) naukowe opracowanie zasad projektowania, zakładania, utrzymania i wykorzystania tematycznych ogrodów na bazie terenów usytuowanych wokół zabudowy siedliskowej lub małoobszarowych gospodarstw rolnych (charakterystycznych dla regionu Podkarpacia i Małopolski):

  • z wykorzystaniem ekologicznego sposobu gospodarowania,
  • z udziałem roślin zielarskich, roślin adaptogennych, roślin barwierskich – odpowiednio dobranych do specyficznych warunków przyrodniczych i klimatycznych regionu,
  • z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań z zakresu architektury i kompozycji krajobrazu,
  • mających potencjał do komercjalizacji.

2) spopularyzowanie zasad i technik zakładania, utrzymania oraz efektywnego wykorzystywania ogrodów, o jakich mowa w pkt 1), wśród osób i podmiotów aktywnych w regionie w sferze społeczno-gospodarczej.
Do realizacji wykorzystany zostanie potencjał (kadra naukowo-dydaktyczna, baza laboratoryjna, areał – poletka) Wnioskodawcy.


Interdyscyplinarne badania przewidziane w projekcie uwzględniają zapotrzebowanie społeczne na nowe, atrakcyjne wykorzystanie (społeczno-gospodarcze) przydomowych ogrodów i areałów dawnych małoobszarowych gospodarstw rolnych. Badania te uwzględnią lokalną i regionalną specyfikę kulturową oraz lokalne i regionalne zasoby społeczno-gospodarcze, a także zachodzące zmiany klimatyczne.
Badania naukowe i działania edukacyjne będą prowadzone w ścisłej korelacji z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Projekt będzie weryfikowany zarówno podczas realizacji jak i ewaluacji z udziałem (partycypacją) czynników społeczno-gospodarczych.

W wyniku realizacji projektu wykonane zostaną innowacyjne badania naukowe nad introdukcją gatunków w innej strefy klimatycznej i wprowadzeniem do uprawy na obszar Pogórza Karpackiego wybranych roślin adaptogennych.


Upowszechniona zostanie wiedza na temat:
-systemu ekologicznego w uprawie roślin,
-uprawy i wykorzystania ziół o specyficznych, ochronnych, właściwościach,
-współrzędnej uprawy warzyw i roślin uprawnych z ziołami,
-najnowszych trendów w uprawie roślin na małych areałach takich jak m.in.: powrót do naturalnego ekosystemu, zakładanie zagonów permakulturowych, wykorzystanie podniesionych rabat,
-potencjału komercjalizacyjnego prowadzonych w ramach projektu badań i prac rozwojowych.

Projekt przyczyni się do podniesienia jakości dydaktyki akademickiej i do rozwoju kompetencji kadry naukowo-dydaktycznej. Umożliwi prowadzenie ćwiczeń z towaroznawstwa zielarskiego, projektowania ogrodów, ochrony roślin, a także zajęć praktycznych i praktyki produkcyjnej dla studentów kierunków: Zielarstwo, Produkcja i Bezpieczeństwo Żywności oraz Inżynieria Jakości. Studenci będą mieli możliwość zaznajomienia się z budową morfologiczną mało znanych a popularnych w ziołolecznictwie i aromaterapii gatunków.

Data podpisania umowy: 18.12.2023 r.

Termin realizacji projektu: 18.12.2023 r. – 18.06.2025 r.

Przyznane środki: 446 362,06 zł