GOŚĆ SPECJALNY Klimatów PWSZ – Henryk Szost – najszybszy maratończyk w Europie

Już w ten weekend odwiedź Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Krośnie i pobiegnij z Olimpijczykiem Henrykiem Szostem. Będzie szansa na autograf i zdjęcie z Mistrzem.


W tegorocznym Biegu o Skarb Portiusa w teamie biegaczy PWSZ aspirujących do zdobycia skarbu Portiusa będzie uczestniczył Henryk Szost – najszybszy maratończyk w Europie. Jesteśmy pewni, że tak wzmocnieni biegacze uczelni nie dadzą szans innym na zdobycie portiusowego skarbu. Mamy nadzieję, że „rozbiegany” Portius na koszulkach biegaczy będzie dodatkowym ale dozwolonym środkiem dopingującym. Henryk Szost pobiegnie XI Biegu Ulicznym o Skarb Portiusa, a po jego zakończeniu i wręczeniu nagród spotka się z mieszkańcami miasta i odpowie na wszystkie pytania. Będzie szansa na autograf i zdjęcie z Mistrzem. Wszystko to w ramach Klimatów PWSZ. Zapraszamy 23 sierpnia br. (niedziela) start z krośnieńskiego rynku o godz. 11.00, zaś spotkanie z Mistrzem tuż po zakończeniu biegu (ok. godz. 13.00) w auli PWSZ przy ul. Kazimierza Wielkiego.

Henryk Szost zdecydował się podjąć studia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie – docenił wysoką jakość kształcenia i możliwości, jakie daje uczelnia na rozwijanie swoich pasji. Spośród 16 kierunków wybrał wychowanie fizyczne i choć aktualnie korzysta z urlopu sportowego, to w najbliższym czasie zamierza skończyć studia.

Karierę sportową zaczynał od biegów narciarskich, później zaczął startować w biegach górskich i ulicznych. Na dystansie maratońskim zadebiutował 15 kwietnia 2007 r. w Dębnie zostając wicemistrzem Polski. Rok później na tej samej trasie zdobył złoto i osiągnął wynik 2.11:59 s. dający ma prawu występu na igrzyskach olimpijskich w Pekinie – podczas igrzysk Szost zajął 34. miejsce. 4 marca 2012 r. w Ōtsu podczas maratonu Lake Biwa uzyskał wynik 2.07:39 s. poprawiając dziewięcioletni rekord Polski na tym dystansie. Na igrzyskach olimpijskich w Londynie zajął dziewiąte miejsce – najlepsze z Europejczyków. Pod koniec sezonu 2013 r. wystartował w Fukuoka Marathon zajmując czwarte miejsce z czasem 2:09:39.

Henryk Szost jest wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski seniorów. Ma w dorobku sześć złotych medali: dwukrotnie triumfował w biegu na 5000 metrów (Poznań 2007 oraz Warszawa 2012), jeden raz w półmaratonie (Piła 2006) i trzy razy w maratonie (Dębno 2008, Warszawa 2014 i Warszawa 2015). Zdobył ponadto sześć srebrnych krążków: dwa w biegu przełajowym (Police 2005 i Olszyna 2009), dwa w biegu na 10 000 metrów (Międzyzdroje 2006 i Kędzierzyn-Koźle 2009) oraz po jednym w półmaratonie (Piła 2011) i maratonie (Dębno 2007). Ponadto jeden raz stawał na najniższym podium (Bydgoszcz 2007 – bieg przełajowy).

Najszybszy Europejczyk wybrał PWSZ w Krośnie. Odwiedź w ten weekend krośnieńską uczelnię i spotkaj się z Mistrzem.