Wielobarwność aktywności studenckiej

Za nami drugi miesiąc roku akademickiego 2020/21. Jest to dla nas wszystkich czas zwiększonych wyzwań na różnych polach, w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną i nowymi warunkami społeczno-komunikacyjnymi, do których nadal uczymy się dostosowywać. Również i dla Was – naszych studentów – jest to siłą rzeczy okres wzmożonego wysiłku adaptacyjnego, w którym jako instytucja o szerokich możliwościach staramy się Was wspomagać, gdzie tylko jest to możliwe.

Specjalnie dla pierwszoroczniaków przygotowaliśmy przewodnik, pełen przydatnych informacji na temat pomocy materialnej, wyjazdów zagranicznych, wsparcia psychologicznego i innych przydatnych treści. Znajdziecie tu również mapę obiektów uczelnianych

Około 600 studentów (prawie jedna trzecia z Was wszystkich) może w tym roku liczyć na stypendium socjalne i rektorskie. Przez dwa minione miesiące rozdysponowaliśmy w sumie milion czterysta tysięcy złotych.

W najbliższych dniach – w poniedziałek 30 listopada – odbędzie się kolejna edycja Targów Pracy KPU, będąca dla Was okazją, by zapoznać się z aktualnymi ofertami, webinarami i warsztatami online. Do Waszej dyspozycji będą przedstawiciele prawie 30 firm. W dalszym ciągu możecie się rejestrować na to wirtualne wydarzenie, pod linkiem https://kpu.krosno.pl/wirtualne-targi-pracy-kpu-2020

Tegoroczna inauguracja roku odbyła się w połowie października, pod znakiem istotnych zmian personalnych w strukturze naszych władz. Po okresie ośmioletniej kadencji prof. Grzegorza Przebindy, władzę rektorską wziął w swoje ręce prof. Zbigniew Barabasz, którego na stanowisku Prorektora ds. rozwoju zastąpiła dr Agnieszka Woźniak. Z kolei stanowisko Prorektora ds. studiów piastuje dr Krzysztof Frączek, zastępując tym samym dr. Dominika Wróbla.

Po 20 latach działalności, w nowy rok akademicki nasza instytucja weszła pod nową nazwą – Karpacka Państwowa Uczelnia (KPU).

Rozwijamy się – w ofercie szkoły pojawiły się nowe kierunki studiów licencjackich (Marketing internetowy), inżynierskich (Automatyka i robotyka), magisterskich (Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna oraz Lingwistyka stosowana) i podyplomowych (Tłumaczenia specjalistyczne, Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy, Zarządzanie ochroną danych osobowych i informacji niejawnych oraz Zioła, suplementy diety i kosmetyki naturalne).

Dodatkowo, jesteśmy w przededniu oficjalnego włączenia do oferty kształcenia Położnictwa (studia I stopnia) oraz Pielęgniarstwa (studia II stopnia).

Współpracujemy z mediami lokalnymi oraz ogólnopolskimi, materiały poświęcone naszej Uczelni pojawiały się m.in. w TVP3 Rzeszów i Telewizji Obiektyw.

www.facebook.com/171796112855104/videos/334756371035666/

Co oczywiste, duża część naszych aktywności w tym roku przeniesiona została do sfery online. Zajęcia odbywały się w ostatnich miesiącach w formule mieszanej z przewagą sesji zdalnych. Już w minionej sesji letniej część egzaminów i obron dyplomowych odbyła się w sieci – warto tu dodać, że absolwenci Pielęgniarstwa swoje dyplomy odebrali w wirtualnej obecności Ministrów Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wszyscy – wykładowcy i słuchacze – coraz lepiej poznajemy aplikacje do wirtualnej nauki, takie jak Zoom i Teams, uczymy się skutecznie wykorzystywać ich funkcjonalności oraz przezwyciężać ograniczenia komunikacyjne. Aby ułatwić studentom naukę zdalną uruchomiliśmy w tym roku akademickim możliwość wypożyczania komputerów stacjonarnych i laptopów.

Egzaminy w formie online odbyły się na kierunkach takich jak: Budownictwo, Rolnictwo, Produkcja i bezpieczeństwo żywności, Informatyka, Inżynieria środowiska, Górnictwo i geologia, Mechanika i budowa maszyn oraz Pielęgniarstwo.

Szeroko rozumiana wzajemna pomoc społeczna staje się w dzisiejszych czasach wyjątkowo istotną kwestią. W minionych miesiącach studenci KPU na różne sposoby angażowali się w pomaganie lokalnej społeczności – własnoręcznie uszyte maseczki i przyłbice dostarczyli służbom medycznym i pracownicom żłobków, nieprzerwanie współpracują z Ochotniczą Strażą Pożarną, cały czas działa Studenckie Koło Honorowych Dawców Krwi i Potencjalnych Dawców Szpiku www.facebook.com/Studenckie.Kolo.HDK

Udzieliliśmy wsparcia w wolontariatach Domom Pomocy Społecznej w Krośnie i Iwoniczu, propagowaliśmy również akcje społeczne Pomagamy Seniorom i Szlachetna Paczka.

W dalszym działa nasza Academia kursów języków obcych, skierowana do najmłodszych www.facebook.com/AcademiaPWSZ/

Mamy w tym momencie prawie 400 małych kursantów. Organizowaliśmy w minionym czasie różnego rodzaju zajęcia i konkursy dla uczniów lokalnych szkół podstawowych i średnich oraz dla maturzystów.

Nieprzerwanie działa nasze Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych www.facebook.com/bonkpukrosno

W ramach przeprowadzanych szkoleń online, zajmowaliśmy się m.in. projektowaniem uniwersalnym, czyli dostosowywaniem produktów i przestrzeni dla osób z niepełnosprawnościami i specjalnymi potrzebami. Warto dodać, że prawie wszystkie budynki KPU zaprojektowane są w taki sposób.

W zdrowym ciele – zdrowy duch, sukcesy w rywalizacjach sportowych odnoszą nasze siatkarki (trudna I liga) i siatkarze (również niełatwa II liga)

www.facebook.com/azskpukrosno/

Triumfowaliśmy również w dyscyplinach takich jak sztuki walki MMA – nasza studentka to wicemistrzyni Polski! Także i tegoroczny Bieg Sokoła odbył się zgodnie z planem mimo utrudnień pandemicznych. W czasie wakacji wzięliśmy również udział w XVIII Memoriale Edwarda Sądeckiego, połączonym z XVI Festiwalem Sportów Wodnych – impreza odbyła się nad Jeziorem Solińskim, we współpracy z AZS Uniwersytet Rzeszowski i AZS Akademicki Związek Sportowy. Jachting i sporty wodne mają tradycje w naszej Uczelni, a nasz Kanclerz Franciszek Tereszkiewicz może pochwalić się patentem kapitana jachtowego.

Zachęcamy do regularnego odwiedzania naszej witryny internetowej www.kpu.krosno.pl, jak również mediów społecznościowych www.facebook.com/StudiaKrosno/ oraz www.instagram.com/kpu.krosno/, gdzie każdego dnia pojawiają się przydatne aktualne informacje.