Studenci Zielarstwa polecają przyrodnicze książki i filmy cz. III

SUBIEKTYWNA LISTA POLECANYCH FILMÓW ZWIĄZANYCH Z PRZYRODĄ

FILMY DOSTĘPNE BEZPŁATNIE:

„Miejsce w raju”

Reżyseria: Beata Hyży-Czołpińska

Reportaż przedstawiający sylwetkę prof. Simony Kossak – biolożki, która całe życie poświęciła przyrodzie Białowieskiego Parku Narodowego, gdzie przez ponad 30 lat swojego życia mieszkała w leśniczówce w Puszczy Białowieskiej. Zawdzięczamy jej m.in. wzbogacanie nauk przyrodniczych o wartości humanistyczne. Film pokazuje ją od strony osobistej, opowiadając o powiązaniu wzajemnych losów, osobistych przeżyć i uczuć bohaterki z otaczającą jej raj na ziemi naturą.

https://bialystok.tvp.pl/15242951/miejsce-w-raju

„Punkt krytyczny: Energia OdNowa”

Reżyseria: Łukasz Bluszcz

Pierwszy polski, pełnometrażowy film na temat zmiany klimatu i nieuchronnej rewolucji energetycznej. Czy realna jest przyszłość oparta na węglu i ropie, czy można poradzić sobie ze smogiem? Odpowiedzi na te i wiele innych intrygujących pytań szuka aktor Marcin Dorociński.

Dostępny na stronie projektu: https://energiaodnowa.wwf.pl/pl

lub na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=lAwX_n8paQ4&ab_channel=WWFPolska

“Kiss the ground”

Reżyserzy: Rebecca Harrell Tickell, Josh Tickell

Dokument odkrywa tajemnice ziemskiej gleby. W bajeczny sposób przedstawia wyzwania przed którymi stajemy jako społeczeństwo, aby ochronić bogactwo naturalne, szczegółowo skupiając się nad tym co mamy pod nogami – Ziemię.

Na stronie projektu Kiss the ground można dołączyć do akcji „Zostań adwokatką/em gleby” oraz obejrzeć film w wersji oryginalnej (po angielsku) za darmo –

https://kisstheground.com/ lub na Netfliksie.

„Seed: The untold story – Ziarno: Nieopowiedziana historia”

Reżyserzy: Jon Betz, Taggart Siegel

Ten znakomity film przedstawia fenomen nasion jako źródła życia. Dziś są towarem, który jest własnością prywatnych korporacji. To opowieść ku przestrodze, portretująca z wykorzystaniem technik animacji historię i cykl przemiany nasion oraz toczącą się w ich tle walkę człowieka z naturą. Akcja filmu jest pełna miłości, namiętności, humoru i polityki. Genialne zdjęcia.

Do obejrzenia za darmo na oryginalnej stronie projektu (po angielsku):

https://www.seedthemovie.com/

FILMY I SERIALE Z PŁATNYM DOSTĘPEM:

„Nasza planeta – David Attenborough”

Niezwykła produkcja serialowa Netflix, która powstała dzięki współpracy z WWF. Dokument, w absolutnie nowatorski sposób, ukazuje fascynujący świat dzikiej przyrody – jej osobliwe bogactwo, lecz także największe zagrożenia, przed jakimi obecnie stoi.

Warto obejrzeć każdy przyrodniczy serial i film dokumentalny, gdzie narrację prowadzi Dawid Attenborough. Doświadczony podróżnik oraz działacz na rzecz ochrony przyrody ciepłym głosem przybliża piękno naszej planety. Polską lektorką tych opowieści jest niezastąpiona Krystyna Czubówna.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=KLrU-175KIs&ab_channel=NetflixPolska

„Good Witch”

Reżyser: Craig Pryce

Akcja rozgrywa się w uroczym miasteczku, do którego wprowadza się lekarz. Do tej pory o zdrowie mieszkańców Middleton dbała jego nowa sąsiadka, główna bohaterka. Tytułowa Dobra Czarodziejka prowadzi pensjonat oraz sklep, w którym można znaleźć wszystko czego się potrzebuje. Serial przez 5 sezonów opowiada perypetie sąsiedzkie, przeplatane magicznymi, pełnymi ciepłej atmosfery, przygodami i uzdrawiającymi ziołami.

Dostępne na Netflix.

https://www.filmweb.pl/serial/Good+Witch-2015-718382

„Szarlatan”

Reżyseria: Agnieszka Holland

Dla zielarza, Jana Mikoláška remedium na ludzkie cierpienie jest natura. Jej potężne moce zdolne są uzdrowić ciało, ale w filmie Holland to także przestrzeń prawdziwej wolności dla ducha. Tylko w łączności z nią możemy zrozumieć i zaakceptować to, kim naprawdę jesteśmy. Alchemiczna niemal wiedza o właściwościach ziół, jaką posiadł Mikolášek, i jego zdumiewający dar przenikania do ludzkiego wnętrza sprawiają, że do jego kliniki ciągną tysiące potrzebujących. Ale ten dar ma także swoją ciemną stronę. Opowieść oparta o prawdziwą historię.

Dostępne po wykupieniu biletu online na: https://vod.pl/filmy/szarlatan-film-online/mqh6t5f

lub https://www.nowehoryzonty.pl/vod-film.s?id=10826 .

„Honeyland – KRAINA MIODU”

Reżyseria: Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska

Nominowana do Oscara historia niezwykłej pszczelarki. 50-letnia Hatidze mieszka z chorą matką w opustoszałej macedońskiej wiosce bez dróg, prądu i bieżącej wody. Hoduje pszczoły i jest ostatnią z linii niezależnych pszczelarzy, którzy sprzedają miód w małych partiach. Film ukazuje zanikającą tradycję szacunku do pszczół i traktowania ich jak partnerów, a nie poddanych człowiekowi niewolników produkujących miód. Pięknie sfilmowana opowieść daje nadzieję na zmianę komercyjnego nastawienia człowieka do pszczół i natury.

Dostępny na platformie festiwalu Docs Against Gravity gdzie znajdziemy więcej świetnych dokumentów: https://vod.mdag.pl/pl/film/935/kraina-miodu

Autorskie zestawienie dokumentów filmowych udostępniła studentka kierunku Zielarstwo Emilia Niemiec.