Studenci Zielarstwa polecają przyrodnicze książki i filmy cz. II

Zapraszamy do lektury recenzji książek przyrodniczych przygotowanych przez studentów kierunku Zielarstwo

„Prywatne życie łąki”

Autor: John Lewis-Stempel

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie

Czy sądzisz, że bioróżnorodność jaka cię otacza jest uboga i mało urozmaicona? Książka „Prywatne życie łąki” Stempla pozwala spojrzeć na otaczający nas świat innymi oczyma, dostrzec to czego wcześniej się nie widziało. Może się zastanawiasz jakie prywatne życie ma łąka i jaką tajemnicę może kryć? W zagadkowy świat opisuje to John Lewis-Stempel.

Sama książka ma charakter dziennika. Autor zaprasza czytelnika, na roczne śledzenie i odkrywanie zmian jakie zachodzących na terenie jego łąki. Wbrew pozorom, na około 2 hektarowym terenie, położonym w Hrabstwie Hereforshire (na pograniczu Anglii i Walii), dzieje się bardzo dużo. Czas płynie tu własnym rytmem. Czytelnik, niezauważenie zostaje zapoznany z setkami gatunków flory i fauny. Poznaje niecodzienne zachowania zwierząt. Kolorytu dodają opisy historii regionu, ciekawostki czy wstawki poetyczne. Wszystko po to by lepiej zrozumieć, wczuć się i przenieść w tamtejszy region.

Stempel jest nie tylko farmerem, ale i bacznym obserwatorem i miłośnikiem przyrody. Pokazuje on nie tylko w jaki sposób dba o stanowiska pewnych gatunków roślin i zwierząt, tworząc tym samym oazę dla nich, ale również porusza aspekt kształtowania się takiej łąki nie przez rok czy dwa a przez stulecia. Jego wrażliwość w stosunku do natury inspiruje i skłania, by samemu odkryć rąbek tajemnicy ukryty gdzieś w pobliżu. Szybko możemy się przekonać, że nie trzeba daleko szukać, bo przyroda potrafi zaskakiwać w każdym miejscu na Ziemi. To tylko od nas zależy, czy umiemy tę tajemnicę odnaleźć i właściwie docenić. Może właśnie ta lektura będzie przełomem również dla Ciebie.

„Od chili do wanilii. Historia roślin apetycznych”

Autor: Jarosław Molenda

Wydawnictwo: Wydawnictwo Bellona

Jarosław Molenda – polski pisarz, publicysta i podróżnik. Ukończył filologię na UAM w Poznaniu, odwiedził 4 kontynenty. Podróże i zainteresowania wzbogaciły jego wiedzę, którą dzieli się w książce „Od chili do wanilii. Historia roślin apetycznych.”

Książka opisuje skąd przybyły rośliny, zawiera wiele elementów: kulturowych, geograficznych oraz historycznych (dat, wydarzeń). Nazwy tradycyjnych dań, sposób ich podawania czy przechowywania. Ponadto znajdują się zdjęcia, które obrazują opisywane w książce rośliny i specyfiki. Tekst jest urozmaicony fragmentami literatury m.in. Mikołaja Reja i Adama Mickiewicza.

Główne tematy to informacje o chlebie, bigosie, makaronie, dyni, ogórku, herbacie miętowej z cukrem, buraku cukrowym, piekle w gębie, czyli papryczka chili, ponadto o curry, piernikach toruńskich, czekoladzie, storczyku, lodach, a także o czarnym złocie Isirii, czyli truflach.

Dzikie rośliny jadalne Polski”

Autor: Łukasz Łuczaj

Wydawnictwo: Chemigrafia

Kręci Cię survival? A może po prostu chcesz zacząć swoją przygodę z jedzeniem dzikich roślin, ale nie bardzo wiesz jak? Jeśli tak, to książka właśnie dla Ciebie!

„Dzikie rośliny jadalne Polski” to obszerny zbiór niezbędnych informacji, przepisów, a także ciekawostek o żywieniu się pierwotnych ludów dzikimi roślinami jadalnymi. Pasta bażynowa Eskimosów Inupiat czy sos „Pontack” dojrzewający 7 lat, to tylko niektóre z wielu zaskakujących przepisów. Prócz bogatego w treści tekstu, w przewodniku znajdziesz również przydatne rysunki i zdjęcia ułatwiające identyfikację danej rośliny. Wszystko to, uzupełnione osobistymi spostrzeżeniami autora i cennymi radami na temat użytkowania ponad 1000 gatunków dzikich roślin, tworzy kompletny przewodnik survivalowy, który niewątpliwie wzbogaci Twoją domową biblioteczkę i stanie się towarzyszem terenowych wypraw. To co? Ruszamy w dziką kulinarną wyprawę?

„O ziołach i zwierzętach”

Autor: Simona Kossak

Wydawnictwo: Wydawnictwo Marginesy

Opowiadania o ziołach i zwierzętach: zgodnie z naturą swojego gatunku – Simona Kossak.

„O ziołach i zwierzętach” to pozycja magiczna, a jednocześnie merytoryczna, opisuje ok. 50 gatunków roślin i prawie 40 gatunków zwierząt. Autorka, prof. Dr Hab. Simona Kossak – biolożka, profesora, doktora habilitowana nauk leśnych, popularyzatorka nauki. Przez ponad 30 lat mieszkała w Puszczy Białowieskiej prowadząc tam badania i pisząc książki. Zawdzięczamy jej wzbogacanie nauk przyrodniczych o wartości humanistyczne. W książce znajdziemy ciekawe i dokładne opisy budowy oraz fizjologii roślin, skład chemiczny, historię pojawienia się na ziemiach polskich. Podaje niejednokrotnie receptury fitoterapeutyczne lub magiczne, stosowane przez osoby parające się czarami…

„Łuska smocza i ząb wilka,

Z mumii sok, kiszka i ślina

Zbójcy morskiego rekina,

Korzeń lulka i cykuty

Z łona ziemi w noc wypruty…”

To fragment przepisu na piekielną zupę, według opisu Williama Shakespeare’a (Makbet), który znajdziemy w opisie Cicuta virosa. Przeczytamy również wiersze m.in. Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej – ciotki prof. Kossak, tradycyjne legendy, fragmenty książek kucharskich czy Ayurwedy.

Autorka prowadzi narrację w wyjątkowy sobie sposób, z ogromną, przyrodniczą wrażliwością, humorem. Nie brakuje też kąśliwych uwag, jak ta na temat odejścia tataraku ze snobistycznych, szlacheckich łask: „Nie od dziś nieroztropne hołdowanie obcym modom bywa przyczyną kryzysów gospodarczych”.

Polecana nie tylko dla zielarek i zielarzy, ale dla każdej osoby, której przyroda jest bliska sercu.

„Człowiek, który zrozumiał naturę”

Autor: Andrea Wulf                         

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie

„Człowiek, który zrozumiał naturę” to książka napisana przez Andreę Wulf. Została ona poświęcona wybitnemu niemieckiemu naukowcowi z przełomu XVIII i XIX wieku Alexandrowi von Humboldtowi. Był to człowiek, który całe swoje życie poświęcił nauce na polu biologiczno – botaniczno – geologicznym. W epilogu możemy znaleźć fragment, w którym Goethe porównuje Humboldta do „fontanny o wielu dyszach, z których tryskają nieskończone potoki orzeźwienia, tak że możemy tylko podstawiać pod nie naczynia”. Był człowiekiem orkiestrą. Humboldt był ciekawy świata i chciał go poznać bardzo szybko. Mógł dyskutować na kilka tematów na raz nie gubiąc się przy tym. Chłonął wiedzę w ekspresowym tempie i rozwijał się na wielu płaszczyznach. Humboldt otrzymał bardzo rozległe wykształcenie i mimo otwartej drogi i możliwości dobrej pracy, pragnął czegoś więcej. Postanowił wyruszyć w świat, aby go zbadać. Rodzina Humboldta nie wspierała go w wyborze kariery oraz w życiowych planach, co jeszcze bardziej zachęcało go do wyjazdu i opuszczenia rodzinnego domu. Podróżując i badając nowe gatunki stworzył jedną wielką połączoną ze sobą sieć życia. Był przeciwnikiem kolonializmu, który według niego niszczył klimat. Podróżował po Ameryce Południowej, Rosji. Odkrywał setki nieznanych wcześniej gatunków, które opisywał w swoich książkach. Wspinał się po górach, gdzie pomimo choroby wysokościowej, wszelkiego rodzaju urazów czy rozpadu grupy towarzyszy w trakcie wyprawy spowodowanej wyczerpaniem, brnął pod górę ze świadomością możliwych konsekwencji, aby odkryć nową roślinność. Podczas swoich podróży miał okazję poznać takie osoby jak Karol Darwin czy Wolfgang Goethe, ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Thomas Jefferson, a także Simon Bolivar i wiele innych. Na wiele z tych postaci Humboldt miał duży wpływ. Przyjaźnił się z Goethem – który był nie tylko pisarzem, ale i wybitnym naukowcem, z którym prowadził badania oraz podróżował. Byli dla siebie wsparciem w ciężkich chwilach, których nie sposób zliczyć. Autorka książki przedstawia Alexandra von Humboldta na tle wydarzeń historycznych. Tworzy to bardzo spójną całość i dzięki temu możemy przenieść się w te czasy i podróżować razem z wybitnym naukowcem. Uważam, że książka jest warta uwagi. Dzięki niej możemy poznać historię człowieka, dzięki któremu nauka rozwinęła się w bardzo szybkim tempie, historię człowieka wytrwałego i odważnego, który nigdy się nie poddawał i mimo chorób, przeciwności klimatycznych i wielu innych sytuacji osiągnął tak wiele w swojej dziedzinie.

„Lab Girl. Opowieść o kobiecie naukowcu, drzewach i miłości”

Autor:            Jahren Hope

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece

Chociaż Hope Jahren już od jakiegoś czasu bryluje w świecie nauki, zdobywając za swoje osiągnięcia prestiżowe tytuły i wyróżnienia, to dopiero jej książka „Lab Girl” sprawiła, że stała się ona znana szerszemu odbiorcy.

„Lab Girl: Opowieść o kobiecie naukowcu, drzewach i miłości” autorstwa Hope Jahren to książka z gatunku autobiografii i książki popularnonaukowej. Na samym wstępie zacznę od tego, że bardzo zdziwiłam się, że pracująca tyle godzin botanik ma czas na pisanie. Hope pisze zabawnie, a jej wspomnienia świetnie komponują się z elementami autobiografii i książki popularnonaukowej. Oba te elementy zawierają i skupiają się na rzeczach ciekawych. Lab Girl to zapis życia pracoholiczki z Austin, potomkini norweskich uchodźców. Jest to przegląd najistotniejszych i najtrudniejszych epizodów z dotychczasowego życia autorki. Książka zawiera rozdziały w głównej mierze poświęcone roślinom. Rozdziały nie są losowe, wszystko jest idealnie skomponowane. Ważną postacią powieści jest Bill, najbliższy współpracownik Hope. Można stwierdzić, iż Bill jest człowiekiem, który na ziemi spędza wakacje pod postacią człowieka. Książka ta nie każdemu może przypaść do gustu, ale jeśli chcecie poczytać o ciekawych osobach, ich pasjach i miłości do pracy to gwarantuje wam, że będzie dla was odpowiednia.

Zestawienie powstało w oparciu o recenzje książkowe przesłane przez studentów I roku Zielarstwa KPU w Krośnie (Franciszek Bik, Alina Duszczyńska, Aleksandra Dziudzio, Marek Kolasa, Estera Kozielska, Monika Kozielska, Alicja Krzeszowiak, Małgorzata Kurcoń, Gabriela Kurpiel, Emilia Niemiec, Beata Świątkowska, Karolina Żywiec);

Przejrzał i wybrał oraz skorygował (starając się jak najmniej ingerować w tekst) dr Dominik Wróbel.