Studenci Zielarstwa polecają przyrodnicze książki i filmy cz. I

Czas wakacji szybko mija i kiedy z przerażeniem dostrzegamy, że już niedługo półmetek studenckiej laby, warto te ulotne chwile wzbogacić w dodatkowy wymiar, chwycić plecak i wybrać się na wędrówkę (jeśli jeszcze tego nie zrobiliście). Tym, którzy nad zmęczenie bezdrożami i niewygody podróżowania przedkładają wygodny fotel i stojącą przed nimi filiżankę aromatycznej kawy, polecam podróż myślami. Gdzie? Najlepiej w kierunku wytyczonym przez studentów Zielarstwa – w świat przyrodniczych książek i filmów.

„Ziołowi posłańcy zdrowia”

Autor: Stefania Korżawska

Wydawnictwo: Corsam

Książka jest połączeniem rozważań, nad pięknem przyrody i nawiązaniem do naszego zdrowia i życia, które jest ściśle związane z naturą. Przytoczę tu cytat z książki „niezwykle przyjazny świat natury wciąż pozostaje zamkniętą księgą, warto ją więc otworzyć, by poznać tajemnice w niej zawarte’’. Polecam i zachęcam do czytania i rozważania słów autorki, która była polonistką i kobietą kochającą przyrodę i jej dary. Świat jaki ukazuje i odkrywa jest pełen uroku i szansy dla wszystkich, którzy zgubili nadzieję i radość życia.

„Zmysłowe życie roślin” Co wiedzą rośliny?

Autor: Daniel Chamovitz

Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.

Wybitny znawca roślin – Daniel Chamowitz w swojej książce pt. „Zmysłowe życie roślin”, zabiera swoich czytelników w krótką podróż po świecie zmysłów roślin. Pokazuje, że rośliny są w pełni świadome otaczającego je świata, co więcej posiadają zmysły takie jak: wzrok, węch, dotyk, słuch, orientacja w przestrzeni oraz pamięć. „Zmysłowe życie roślin” w popularnonaukowej formie przedstawia nam przegląd najważniejszych i najnowszych wyników badań. Dodatkowo autor omawia ich rezultaty i próbuje znaleźć powiązanie między funkcjonowaniem rośliny a człowiekiem. Książkę wzbogacają przepiękne szkice roślin i eksperymentów, dzięki którym łatwiej jest czytelnikowi zrozumieć opisywane zmysły badacza. Chamowitz poprzez swoją lekturę skłania nas do refleksji oraz pozwala spojrzeć na życie w całkiem nowym świetle.

„Green Witch. Magia ziół, kwiatów, olejków eterycznych i innych darów matki natury”

Autor: Arin Murphy-Hiscock

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece

Autorką tej książki jest Kanadyjka, Arin Murphy-Hiscock, która od ponad dwudziestu lat zajmuje się naturalnymi metodami dbania o zdrowie. Zielona czarownica poświęca uwagę innym ludziom, dąży do zachowania harmonii między człowiekiem a przyrodą, musi żyć w harmonii z rzeczywistością, realizować osobiste cele, poznawać siebie, pracować z aspektami własnej osobowości; ma świadomość, że jest częścią większej całości i nie jest w stanie jej szkodzić, kocha i szanuje świat, otoczenie. W książce znajdziemy wiele praktycznych wskazówek i przepisów. Znajdziemy w nim bowiem m.in. przepisy na ziołowe herbatki lecznicze, energetyczne olejki eteryczne, regenerujące kąpiele i sole do kąpieli, octy ziołowe, aromatyzowane cukry, balsamy, perfumy, ziołowe poduszki na sen. Treść jest uporządkowana, logicznie podzielona na dwie części i 9 rozdziałów. Zawiera aneks w postaci listy magicznych właściwości obiektów naturalnych oraz bibliografię. To ciekawa oraz inspirująca książka dla “współczesnej czarownicy”, która co prawda nie lata na miotle, ale dużo wie, dbając o zdrowie i otoczenie sięga po naturalne, sprawdzone sposoby, chce się rozwijać w zgodzie z naturą.

„Prywatne życie łąki”

Autor: John Lewis-Stempel

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie

To najbardziej inteligenta i wciągająca książka przyrodnicza jaką miałam przyjemność przeczytać. Pięknie napisana, refleksyjna, a zarazem dowcipna opowieść człowieka, który z czułością i pasją podpatruje pory roku mijające jedna po drugiej na łące tętniącej życiem. Ta książka jest jak wakacje na wsi, pełna śpiewu ptaków, zapachu polnych kwiatów i skoszonej trawy. We mnie zbudziła ona dużą tęsknotę za takim sielskim krajobrazem, za łonem natury i choć brzmi to sentymentalnie, to moim zdaniem, Autor uniknął tego w Swoich zapiskach- piszę pięknym, prostym językiem, bez zbędnych ozdobników. Może dlatego, że kocham łąki, Autor zauroczył mnie swą roczną opowieścią o swym pastwisku oraz zaskoczył znajomością tego co żyje na terenie jego farmy. Dobrze by było, żeby każdy mógł wyjść z tą książką na łąkę i poczuć opisywaną tam przyrodę. Polecam dla wielkiej przyjemności czytania, a jednocześnie wyciszenia umysłu.

„Terenowa apteczka ziołowa. Sztuczki survivalowe”

Autor: Bartosz Jemioła

Wydawnictwo: Wydawnictwo Pascal

Terenowa apteczka ziołowa Bartosza Jemioły to bardzo wartościowa pozycja dla ludzi ceniących sobie przebywanie na łonie natury, zwłaszcza dla środowisk preppersowskich i survivalowych. Część pierwsza jest wprowadzeniem zawierającym wskazówki co do dawkowania i przygotowania ziół w terenie. Część druga składa się z rozdziałów dotyczących poszczególnych przypadłości, jakie mogą spotkać miłośnika przyrody, gdy ten przebywa z dala od cywilizacji (ukąszenia owadów, urazy, oparzenia itp.) i opisuje roślinne środki, których można użyć, by sobie pomóc. Całość jest napisana bardzo przejrzyście i fachowo. Część trzecia opisuje występowanie roślin i jest ujęta w bardzo praktyczną tabelkę. W części tej znajduje się również kalendarium optymalnego pozyskiwania różnych części roślin. Autor zdecydował się poświęcić osobny rozdział na opisanie różnic między jodłą a cisem. Zawarł go w ostatniej, czwartej części książki, w której znajduje się również indeks łacińskich nazw ziół, bibliografia i zdjęcia kilkudziesięciu roślin, przywołanych w poprzednich rozdziałach.

„Zioła – Naturalne lekarstwa z pól i ogrodów”

Autor:            Opracowanie zbiorowe

Wydawnictwo: SBM Renata Gmitrzak

Książkę rozpoczyna wstęp o substancjach czynnych występujących w ziołach, dający wgląd w alkaloidy, olejki eteryczne czy kwasy organiczne. Autor opisuje następnie rodzaje surowców zielarskich i sposoby ich przechowywania. Miłym dodatkiem jest „kalendarzyk” z zaznaczonymi miesiącami zbioru i interesującą częścią roślin (w sumie 44 zamieszczone gatunki). Możemy się też dowiedzieć o metodach suszenia naszych roślin i jak poprawnie powinny one wyglądać. Teraz, z przygotowanym już surowcem możemy przystąpić do tworzenia wywarów, maceratów czy syropów. Dalej czeka nas charakterystyka i właściwości ziół, przy czym każde zioło opatrzone jest opisem występowania, cechami morfologicznymi i zastosowaniem, każde ze zdjęciami ułatwiającymi identyfikacje. W przypadku roślin, które nie są dla nas oczywiste sugerowałbym jednak klucz do oznaczania, co nie zmienia fakty, że zdjęcia są dobrej jakości, a poza nimi rzadko zdarzają się rysunki i grafiki. W następnej sekcji znajdziemy opis preparatów leczniczych, jakimi możemy wyleczyć np. grypę, w jakich stosunkach mieszać olejki by wytworzyć kompozycję do inhalacji czy odwar na zapalenie gardła. Są on skrzętnie posegregowane według dolegliwości konkretnych układów.

Z perspektywy osoby rozpoczynającej przygodę z ziołami oceniam książkę bardzo dobrze, napisaną przyjemnie i treściwie, pomiędzy suchymi faktami możemy natknąć się na ciekawostki pod np. postacią starych nazw jak „czarcie żebro”.

Zestawienie powstało w oparciu o recenzje książkowe przesłane przez studentów I roku Zielarstwa KPU w Krośnie (Franciszek Bik, Alina Duszczyńska, Aleksandra Dziudzio, Marek Kolasa, Estera Kozielska, Monika Kozielska, Alicja Krzeszowiak, Małgorzata Kurcoń, Gabriela Kurpiel, Emilia Niemiec, Beata Świątkowska, Karolina Żywiec).

Przejrzał i wybrał oraz skorygował (starając się jak najmniej ingerować w tekst) dr Dominik Wróbel.