Prezentacja SKN „Planta Medica”w KPU w Krośnie w dniu 8.11.2021r.

Tradycją już się stało, że na przełomie października i listopada Studenckie Koła Naukowe Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie działające w obrębie Uczelni młodym rocznikom w telegraficznym skrócie przedstawiają swoje osiągnięcia i wyniki, zakres działalności i możliwości rozwoju.  Każde koło uczelni a jest ich na naszej uczelni aż 23 zachęca młodych studentów pierwszego roku do wstąpienia w szeregi SKN, aby rozwijać swoje umiejętności i pasje, nabywać nowe doświadczenia i je rozwijać.

Kierunek Zielarstwo  zaprezentował SKN „Planta Medica”. Koło chociaż działa niespełna kilka lat, może poszczycić się swoimi osiągnięciami w zakresie badań dokonanych przez absolwentów kierunku: od badań jakościowych polskich miodów przez prezentacje i uczestnictwo na konferencjach naukowych, przez artykuły do czasopism po uprawę roślin zielarskich i miododajnych.

Co nas wyróżnia, w czym się dobrze czujemy i czym się zajmujemy.

SKN Planta Medica jest otwarte dla chętnych studentów kierunku Zielarstwo oraz innych studentów KPU. Koło stało się miejscem, gdzie możemy rozwijać nasze zainteresowania w dwóch obszarach: analitycznym w laboratorium, gdzie pod okiem wykładowców uczymy się analizy związków czynnych zawartych w roślinach zielarskich i ich przetworach oraz w lekach roślinnych i suplementach diety. Badamy zawartość i ilość związków czynnych, mierzymy ich właściwości antyoksydacyjne i inne. Wyniki porównujemy z najnowszymi doniesieniami naukowymi weryfikując nasze osiągniecia. Nasze wyniki przedstawiamy w wydawnictwach wydawanych przez uczelnię: „Porady na zdrowie” oraz „Herbalism”. Ponadto nasze wyniki przedstawiamy na organizowanych w KPU w Krośnie Konferencjach „Rośliny zielarskie, kosmetyki naturalne i żywność funkcjonalna”. Nasze prace badawcze często stanowią początek prac badawczych do pracy inżynierskiej.  Drugim obszarem, w którym studenci mogą się rozwijać to botanika i uprawa ziół leczniczych i miododajnych. Uczymy się umiejętności identyfikacji roślin ze stanu naturalnego, tworzymy zielniki i pod mikroskopem oglądamy ich struktury anatomiczne. W uprawie ziół ważnym jest, aby surowiec, który posłuży do produkcji leków roślinnych czy suplementów diety oraz stosowanych w gastronomi, kosmetologii oraz w innych gałęzi przemysłu był wysokiej jakości. Surowiec zielarski powinien być najwyższej jakości, bogaty w związki czynne oraz nie posiadający oznak chorobowych, które mocno obniżają jego jakość. Uprawa roślin i utrzymanie tak wysokich wymagań dla surowca nie jest łatwą sprawą – uczymy się tego z podręczników i doświadczeń naszych wykładowców a praktycznie doświadczamy na poletku doświadczalnym przy KPU na ulicy Dmochowskiego. Badanie substancji czynnych, rozwijanie umiejętności technologii uprawy, zbierania i konserwacji surowca zielarskiego to istota wiedzy jaką nabywamy na kierunku Zielarstwo. Członek koła Planta Medica uczy się o tym nie tylko podczas wykładów, ale ma możliwość szerszego działania na konkretnym materiale zielarskim.





Czy to pasja, czy to praktyczne podejście do problemów produkcji surowca o dobrej jakości?
Każdy może to sam doświadczyć i poczuć. Wstępując w szeregi członków studenckiego koła naukowego Planta Medica, sam możesz to odkryć. Przyjdź i ciesz się ze swoich wyników i niepowodzeń badawczych, bo one kształtują nasze spojrzenie na świat.