Praktyki zawodowe w firmie Dary Natury w Korycinach na Podlasiu

Firma Dary Natury powstała w latach 90-tych, w niewielkiej, ukrytej wśród lasów wsi Koryciny, w podlaskiej gminie Grodzisk. To stąd pochodzi właściciel firmy, Mirosław Angielczyk, który od najmłodszych lat zajmował się zbieraniem ziół i tworzeniem własnych mieszanek, ale również, co niezwykle cenne, gromadzeniem przekazów o tradycyjnym wykorzystaniu ziół.

Firma Dary Natury zajmuje się produkcją surowców zielarskich oraz ich przetwórstwem. Na polach uprawnych uprawiane są dziesiątki gatunków roślin zielarskich, gdzie zbiór dokonywany jest maszynowo i ręcznie. Budynki o funkcji przetwórczej obejmują m.in. olejarnię, suszarnię, skup ziół, magazyny, urządzenia do liofilizacji, urządzenia do mieszania ziół na fix herbaty oraz do ich pakowania. Centrum dowodzenia całej produkcji jest laboratorium, gdzie kontrolowana jest jakość surowców zielarskich. 

W Korycinach można także odwiedzić ogród botaniczny, który jest jednym z najmłodszych w Europie i jedynym na wschodniej ścianie Polski. Założony został w 2011 r. i liczy ok. 2 000 gatunków roślin, m.in. leczniczych i aromatycznych oraz będących pod ścisłą ochroną.

Ponadto, atrakcją tego miejsca są pokoje gościnne w zabytkowych wiejskich domach z połowy XIX wieku,  karczma z pysznym, zawsze świeżym jedzeniem, przygotowywanym z produktów wytwarzanych w gospodarstwie. Oprócz bogatego świata roślin można tu spotkać kozy, owce, króliki, krowy, kury, perliczki, pawie, indyki i inne.

W takich okolicznościach przyrody studentki kierunku Zielarstwo miały możliwość realizacji praktyki zawodowej. Oto kilka zdań ich relacji.

Praktyki w Darach Natury to 2 tygodnie poznawania zielarstwa od praktycznej strony. Każdego dnia miałyśmy zapewnione inne zadanie mniej i bardziej odpowiedzialne. Dzięki temu mogłyśmy zobaczyć, na czym polega praca w różnych działach i sprawdzić, która z dziedzin leży najbliżej naszym predyspozycjom. Będąc w Darach Natury wykonywałyśmy różne czynności. Zaczynając od pracy na polach uprawnych przy zbiorze ziół, w suszarni i w skupie ziół od lokalnych zbieraczy – zapoznając się z wymaganiami prawidłowo zebranego surowca, po pracę w ogrodzie botanicznym przy zbiorze nasion czy pielęgnacji roślin kolekcjonerskich, a nawet w laboratorium poznając metody badawcze wykonywane m.in. przy sprawdzaniu jakości surowca. Nie sposób zapomnieć, że w ramach praktyk miałyśmy zapewniony nocleg oraz pyszne wyżywienie 🙂 

Na koniec chciałyśmy dodać, że sumienność i pracowitość nie zostaje niezauważona, a dr Mirosław Angielczyk potrafi ją docenić i wynagrodzić. Dlatego każdy, kto chciałby zobaczyć jak wygląda praca w takim gospodarstwie, położonym w pięknym zakątku Polski, jest otwarty na zdobywanie wiedzy i jednocześnie pracowity, na pewno odnajdzie się w tym miejscu i będzie mile widziany. 

Dary Natury w Korycinach to wymarzone miejsce do realizacji praktyki. Na pewno tam powrócimy.