O garstce takich co jeździli po Świętokrzyskim – wyjazd studentów II roku Zielarstwa

W ostatnią sobotę maja w ramach praktyki botanicznej studenci II roku Zielarstwa uczestniczyli w wyjeździe terenowym. Poniżej relacja z wyjazdu.

Wczesnym porankiem, nasz bus zatrzymał się przy malowanej wsi Zalipie. Cała nasza grupa wysiadła, by podziwiać piękne malowidła ścienne, a’la mandale. Niestety obiekt był zamknięty do zwiedzania. Zniesmaczeni tym faktem, napawając się przedsmakiem tego co przed nami i z pozytywną energią wróciliśmy do naszego środka transportu. Pomimo przeciwności losu związanych z problemem nawigacji wyruszyliśmy w dalszą trasę kierując się do ogrodu na Rozstajach. Po około 30 minutach dalszej trasy zatrzymaliśmy się na pierwszym planowanym punkcie programu wycieczki.

Ogród na Rozstajach w Młodzawach Małych to jedyny w województwie świętokrzyskim prywatny ogród udostępniony dla zwiedzających. Na powierzchni 1 ha rośnie ok. 2 tys. gatunków roślin. Niektóre z nich rzadko spotykane są w naszej strefie klimatycznej. Oprócz tego ubogacają to miejsce ptaki ozdobne. Właściciel tego urokliwego miejsca Pan Tadeusz Kurczyna oprowadził nas po ogrodzie i fachowo odpowiadał na nasze bardzo wyspecjalizowane w dziedzinie zielarskiej pytania, odwdzięczając się istnie trafnymi uwagami i pytaniami w naszą stronę. W ogrodzie oglądaliśmy drzewa, krzewy, byliny, rośliny wodne oraz bagienne. Z ciekawszych okazów możemy wspomnieć o takich roślinach jak: Cercis canadensis, Nymphaea sp., Magnolia sieboldii, Vincasp., Syringa Meyeri, Symphytum officinale, Iris pseudacorus, viburnum plicatum, Angelica archangel, Paeonia tenuifolia, Anemone sylvestris, Veratrum nigrum, Gunnera manicata. Młodzawy Małe 17 nie tylko zaskoczyły nas bogatą florą i fauną, ale też księgą gości, w którą wpisywali się fanatycy roślin wszelakich jak i osoby podziwiające je amatorsko bądź hobbistycznie.

Ogród na Rozstajach

W drodze do Kielc czyli naszym następnym punktem wyjazdu, podziwialiśmy liczne sady. Po około godzinie jazdy dojechaliśmy do Ogrodu botanicznego Geonatura Kielce. Powierzchnia ogrodu wynosi 13 ha. Jest to dosyć młody ogród, gdyż część ekspozycyjna dostępna jest od jesieni 2019 r. Sama idea założenia ogrodu ma już ponad 50 lat, a jego budowa trwała 10 lat. Najbardziej interesującymi działami są: Kolekcje Róż, Ogród francuski, Dział Nawapiennych Muraw Kserotermicznych, Dział Roślin Użytkowych z Ogrodem Wiejskim, Dział Flory Wodnej i Bagiennej oraz Alpinarium. Jednym z ciekawszych miejsc jest odsłonięcie geologiczne z wychodzącymi skałami, z których obserwować można skamieniałości liczące 360 mln lat oraz wejście do jaskiń powstałe w wyniku procesów krasowych. Pomimo młodego wieku tego Ogrodu (przyzwyczajeni wyglądem starszych ogrodów botanicznych) jesteśmy w stanie zauważyć potencjał oraz racjonalnie dobrane kierunki rozwoju, które wręcz wyrywają się z tego miejsca.

Jedziemy dalej do kolejnego punktu naszego programu do Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach. Po sytym obiedzie w restauracji obok kościoła rektoralnego pw. Najświętszej Marii Panny zaczęliśmy zwiedzać klasztor. Oprowadzała nas po nim Pani Agnieszka Zwierzyńska, która opowiadała o latach świetności klasztoru jak i ludziach, którzy go budowali z fundacji braci Jana i Gabriela Tenczyńskich w XVII wieku. Historie budynków sakralnych poznawaliśmy między dwoma ślubami oraz próbami usłyszenia przewodnika w odgłosach muzycznych akompaniamentów ćwiczących przed ślubem i latającej jaskółki. Ogród wiele skromniejszy niźli poprzednie, ale można powiedzieć, że Zielnik Kamedulski zaskoczył nas swoją prostotą i starannością. Znajdowało się w nim 14 gatunków roślin leczniczych: Tropaeolum majus, Rosmarinum officinalis, Artemisia absinthium, Lavandula officinalis, Chelidonium majus, Thymus vulgaris, Melissa officinalis, Salvia officinalis, Mentha x piperita, Oryganium vulgare, Levisticum officinale, Calendula officinalis, Centaurea cyanus, Allium ursinum. Sprawnym krokiem przeszliśmy do Domu Braci Konwersów, gdzie znajdowało się wiele historycznych przedmiotów. Ostatnim etapem był sklep zielarza i czas wolny na obejście ogrodu przyklasztornego.

Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach

Wyjazd uważamy za udany. Cieszymy się ze spędzonego wspólnie czasu. Ponadto każdy wyjazd jest najlepszą formą zdobywania wiedzy. Serdecznie dziękujemy Pani dr Marcie Pisarek za organizację.

Relację tekstową przygotowali studenci: Estera Kozielska, Monika Kozielska, Maciej Toporkiewicz, zaś fotograficzną Urszula Romanowska, Natalia Błudzin.