O czasopiśmie „Studia Pigoniana”

Czasopismo „Studia Pigoniana” zostało powołane w roku 2017 przez Prof. dra hab. Grzegorza Przebindę – ówczesnego Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie. Pierwszy numer rocznika ukazał się w roku 2018 – ISSN 2657-3261.

Tytuł czasopisma odwołuje się do Patrona Uczelni – Prof. Stanisława Pigonia (1885-1968) – syna ziemi krośnieńskiej, wybitnego filologa, historyka literatury i edytora dzieł literackich związanego z Uniwersytetem Stefana Batorego w Wilnie (1921-1930) oraz Uniwersytetem Jagiellońskim (1931-1960).

W czasopiśmie publikowane prace naukowe zarówno humanistów etatowo związanych z Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Krośnie, ale co najmniej w połowie autorstwa wybitnych uczonych z najważniejszych uczelni akademickich w Polsce, jak również z ośrodków zagranicznych. Czasopismo „Studia Pigoniana” specjalizuje się publikacji artykułów naukowych z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki, ze szczególnym uwzględnieniem literaturoznawstwa oraz nauki o kulturze i religii. Profil naukowy czasopisma od samego początku stara się umiejętnie łączyć publikację artykułów z zakresu humanistyki polskiej i europejskiej z prezentacją wartościowych studiów regionalnych.

Redakcja czasopisma przestrzega i stosuje wysokie standardy i zasady etyki publikacyjnej w celu przeciwdziałania niepożądanym praktykom publikacyjnym. Punktem odniesienia w tym zakresie są wytyczne Komitetu do Spraw Etyki Publikacyjnej (COPE – Committee on Publication Ethics). Redakcja czasopisma przywiązuje również wysoką wagę do rzetelnego recenzowania prac naukowych. Artykuły naukowe kierowane są do zrecenzowania przez specjalistów z danej dyscypliny naukowej, posiadających co najmniej stopień doktora habilitowanego i pochodzących z różnych ośrodków akademickich. Każdy artykuł opublikowany w czasopiśmie zawiera afiliację autora, krótką notkę o nim, cyfrowy identyfikator DOI, a także cyfrowy identyfikator ORCID.

Radę Naukową Czasopisma „Studia Pigoniana” współtworzą uczeni z akademickich ośrodków krajowych i sześciu zagranicznych:

  • Prof. dr hab. Piotr Fast (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
  • Prof. dr hab. Janusz Gruchała (Uniwersytet Jagielloński)
  • Prof. dr hab. Stanisław Koziara (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie)
  • Prof. Luigi Marinelli (Sapienza Università di Roma)
  • Prof. Gerard McCann (St. Mary’s University College, Belfast)
  • Prof. Ben Olguin (University of California, Santa Barbara)
  • Prof. Irina Adelgejm (Institut Sławianowiedienija, Rossijskaja Akadiemija Nauk, Moskwa)
  • Prof. Evgenij Jablokov (Institut Sławianowiedienija, Rossijskaja Akadiemija Nauk, Moskwa)
  • Prof. dr hab. Krzysztof Pleśniarowicz (Uniwersytet Jagielloński)
  • Prof. dr hab. Renata Przybylska (Uniwersytet Jagielloński)
  • Prof. Mark Ringer (Marymount Manhattan College, New York)
  • Dr hab. Władysław Witalisz (Uniwersytet Jagielloński)

Wszystkie artykuły opublikowane w czasopiśmie dostępne są w całości, jako pliki PDF, w ramach Akademickiej Platformy Czasopism

Od ponad roku Czasopismo „Studia Pigoniana” dostępne jest również oraz indeksowane za pośrednictwem dwóch renomowanych baz referencyjnych:

Decyzją Ministra Edukacji i Nauki z dnia 17 lipca 2023 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych czasopismo „Studia Pigoniana” uzyskało 40 punktów.