Ćwiczenia z Obsługi ruchu turystycznego studentów II roku Turystyki i rekreacji w Kotlinie Sandomierskiej, Sandomierzu, Zamościu i na Roztoczu

W dniach 18-20 czerwca studenci II roku Turystyki i rekreacji uczestniczyli w objazdowych Ćwiczeniach z obsługi ruchu turystycznego. Ze względu na stan pandemii, wyjątkowo odbywały się one na terenie kraju. Pod kierunkiem dra Rafała Kapicy, dra hab. Piotra Łopatkiewicza, prof. KPU, studenci doskonali swoje umiejętności w zakresie bezpośredniej obsługi ruchu turystycznego. Pierwszego dnia naszym celem stały się przede wszystkim znakomite zabytki architektury Kotliny Sandomierskiej: renesansowy zamek w Baranowie Sandomierskim, barokowa kolegiata w Klimontowie, zamek Krzyżtopór w Ujeździe, romańska kolegiata w Opatowie, zaś po południu przede wszystkim zabytki samego Sandomierza: Rynek staromiejski z ratuszem, brama Opatowska, kościół katedralny, zamek królewski, kościół Dominikanów Św. Jakuba, Wzgórze Świętopawelskie i Wąwóz królowej Jadwigi.

Zamek Leszczyńskich Baranowie Sandomierskim
Reprezentacyjny dziedziniec arkadowy
Kolegiata w Klimontowie
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Ładnie tak pokazywać palcem profesorze?
Przy nagrobku kanclerza Szydłowieckiego w kolegiacie opatowskiej
Brama Opatowska w Sandomierzu
W Wąwozie królowej Jadwigi
Na sandomierskim Rynku

Po nocy spędzonej w Sandomierzu udaliśmy się na Roztocze. Pierwszym punktem programu stał się Zwierzyniec – dawne centrum Ordynacji Zamojskich, z kościołem Św. Jana Nepomucena na wyspie oraz okazałym założeniem ogrodowym.

Chwila wytchnienia w Zwierzyńcu

Wczesnym popołudniem dotarliśmy do Zamościa – renesansowego miasta wpisanego na Listę Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO, gdzie terenem intensywnych zajęć stał się między innymi Rynek staromiejski z Ratuszem, zabudowa mieszczańska, kościół kolegiacki i fortyfikacje bastionowe.

Pod ratuszem w Zamościu
Kamienice Ormiańskie
Pod kościołem kolegiackim

Po kolejnej nocy spędzonej w Zamościu, trzeciego dnia wyruszyliśmy w kierunku Tomaszowa Lubelskiego i Suśca, gdzie głównym obszarem naszych zainteresowań stał się rezerwat przyrody „Szumy nad Tanwią” z wodospadem „Jeleń”, następnie położony już w południowej części Roztocza klasycystyczny Pałac Łosiów w Narolu oraz drewniana cerkiew NM Panny z końca XVI wieku e Gorajcu. W godzinach wieczornych, w radosnych nastrojach grupa powróciła do Krosna.

Rezerwat Szumy nad Tanwią
Cerkiew w Gorajcu

Udany wyjazd, realizowany przy znakomitej letniej pogodzie, mimo intensywnego programu, stał się dla studentów II roku Turystyki i rekreacji miłym preludium tegorocznych wakacji.

Relacja i fotorelacja: Piotr Łopatkiewicz, Rafał Kapica