Aktywny poród – relacja ze szkolenia dla położnych

22 kwietnia położne pracujące w sali porodowej w szpitalu w Krośnie, położne z Rzeszowa oraz studentki wzięły udział w szkoleniu z prowadzenia porodu w pozycjach wertykalnych.

Wydarzenie było zwieńczeniem trzydniowego cyklu szkoleń dla lokalnej kadry sprawującej opiekę nad kobietami ciężarnymi i rodzącymi – położnych pracujących w środowisku, lekarzy-położników z krośnieńskiego szpitala oraz studentek położnictwa.

Kobieta rodząca powinna mieć możliwość przyjęcia pozycji, która jest dla niej najwygodniejsza. Wybór pozycji ciała rodzącej każdorazowo powinien być determinowany możliwością kontroli stanu kobiety oraz dziecka, a także możliwością wsparcia przebiegu porodu. Pozycja wertykalna, to taka pozycja, kiedy kanał rodny skierowany jest ku dołowi.

Szkolenie rozpoczęło się ciekawym wykładem aromaterapeutki pani Doroty Bolanowskiej, która przybliżyła uczestniczkom wpływ olejków eterycznych na przebieg ciąży, pierwszego i drugiego okresu porodu, przebiegu połogu, a także olejki, które mogą być stosowane u noworodków.

Położne z Lublina – Edyta Barszcz oraz Karolina Rudzka opowiedziały o swoich doświadczenia w przyjmowaniu porodów w pozycjach wertykalnych oraz prowadzenia porodów domowych. W trakcie szkolenia nie zabrakło powtórki z lekcji anatomii i fizjologii, aby optymalnie wykorzystać pracę poszczególnych elementów ciała kobiety w porodzie.

Praktyczna część szkolenia obejmowała naukę prawidłowej techniki oddychania, technik wspierających wstawianie się dziecka w kanale rodnym i pozwalających uzyskać więcej miejsca w miednicy oraz naturalnych metod wzmacniających siłę i regularność skurczy porodowych.

Aktywne prowadzenie porodu pozwala kobiecie rodzącej pozostać aktywną fizycznie, co daje poczucie sprawczości w czasie porodu, determinacji oraz gotowości na naturalne trudności, jakie mogą się pojawić.

To już drugie szkolenie dla położnych współorganizowane przez Zakład Położnictwa naszej Uczelni. Jest to wyraz współpracy nawiązanej przez Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie z Państwową Akademią Nauk Stosowanych W Krośnie. Celem wydarzenia jest promowanie roli położnej w środowisku lokalnym oraz wzmacnianie ich kompetencji, aby kobiety w Krośnie i okolicy mogły „rodzić po ludzku”.

Patronat nad wydarzeniem objął JM Rektor PANS w Krośnie prof. Zbigniew Barabasz, za co serdecznie dziękujemy!