Wielki sukces studentów kierunku Pielęgniarstwo

W dniach 16-17 maja 2019 roku w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu odbyły się I Ogólnopolskie Zawody Symulacji Medycznej  SIM_CHALLENGE 2019, podczas których zespół z naszej Uczelni zajął I miejsce.

Zespół z naszej Uczelni stanowiły studentki II roku kierunku Pielęgniarstwo (tj. Laura Omachel, Joanna Chowaniec, Anna Dul, Wioletta Rymut, Weronika Klocek)  i opiekunowie – pan inż. Piotr Szubra i mgr Dawid Makowicz, który pełnił zarazem rolę sędziego podczas zawodów.

W pierwszym dniu 6 zespołów miało do wykonania 3 symulowane zadania i jedno dodatkowe-nie punktowane. Na wykonanie każdego zadania uczestnicy mieli 12 minut. Liczył się czas, poprawność wykonania i umiejętność pracy zespołowej. Ocena wykonania poszczególnych zadań odbywała się w oparciu o przygotowane check-listy.

Zadania do wykonania przez każdy zespół:

  1.    Zaopatrzenie chorego, u którego wystąpiła odleżyna.
  2.    Opieka wobec dziecka z gorączką, które było pod opieką głuchoniemej siostry.
  3.    Pomoc kobiecie po porodzie, u której wystąpiło zatrzymanie moczu.
  4.    „Pielęgniarski tor przeszkód”- m.in. zabandażowanie poszkodowanego oraz założenie kaniuli dożylnej ( zadanie niepunktowane).

Drugi dzień rozpoczął się od dwóch wykładów poświęconych tematyce symulacji medycznej. Później emocje osiągnęły apogeum, gdyż organizatorzy przez możliwie najdłuższy czas trzymali uczestników w niepewności, kto wejdzie do finału. W wielkim finale jak się okazało, zmierzyły się dwa zespoły: pierwszy z naszej Uczelni i drugi z Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Finałowe zadanie polegało na przyjęciu matki z dzieckiem w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, która przyszła na planowany bilans dziecka. Sprawa wyglądająca pozornie łatwo jednak skomplikowała się, gdy okazało się, że kobieta jest pod wpływem alkoholu. Mimo komplikacji nasze studentki poradziły sobie wyśmienicie i wygrały I Ogólnopolskie Zawody Symulacji Medycznej  SIM_CHALLENGE 2019.
Zawody były okazją do pogłębienia wiedzy, umiejętności i doświadczenia, jak również nawiązania współpracy międzyuczelnianej.

Reprezentanci naszej Uczelni podkreślali bardzo miłe przyjęcie przez organizatorów oraz niezwykłą atmosferę, jaką udało się im stworzyć podczas zawodów.

(MD, DM, PS)