Raz, dwa, trzy… Uciskasz Ty!

Dnia 15.10.2021 r. nawiązując do tradycji z lat poprzednich Studenckie Koło Honorowych Dawców Krwi i Potencjalnych Dawców Szpiku funkcjonujące przy Zakładzie Pielęgniarstwa KPU w Krośnie zorganizowało akcję bicia krośnieńskiego rekordu w jednoczesnym wykonywano resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Przeprowadzona akcja była szóstą edycją wydarzenia i odbyła się po rocznej przerwie spowodowanej pandemią. Współorganizatorami akcji był Zespół Szkół Naftowo – Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie, MOSiR Krosno oraz PCK w Krośnie. Patronat medialny nad akcją sprawował portal krosno112.

Akcja okazała się bardzo dużym sukcesem organizacyjnym, gdyż aż 310 osób wzięło udział w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej wykonując jedynie uciśnięcia klatki piersiowej. Tradycyjnie o 12.00 w rytm piosenki Stayin’ Alive uczestnicy na 24 fantomach rozpoczęli akcję, która miała na celu uświadomienie, jak ważna jest pierwsza pomoc przedmedyczna w sytuacji zatrzymania krążenia.

Istotnym faktem było to, iż najliczniejszą grupę spośród uczestników akcji stanowili pracownicy oraz studenci Kierunku Pielęgniarstwa (ponad 150 osób).

W tym roku nie udało się pobić rekordu ustanowionego w 2019 roku, jednak uczestnicy akcji zwracali głównie uwagę na to, że w ogóle udało się zorganizować to wydarzenie w dobie pandemii i uznali to za największy sukces oraz byli przekonani, że czego nie udało się wykonać w tym roku, to na pewno uda się zrobić w następnym.

(M. D., D. M.)