Noc Biologów 2019

Ogólnopolska „Noc Biologów” to wydarzenie cykliczne, organizowane przez ośrodki naukowe w całym kraju od 2012 r. W tej edycji po raz drugi udział wzięła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie. Celem przedsięwzięcia jest popularyzowanie nauki zajmującej się problematyką przyrodniczą, zdrowia ludzkiego oraz biogospodarki poprzez prezentację ciekawych wykładów, warsztatów, pokazów naukowych, laboratoriów oraz wystaw tematycznych.

Tegoroczna edycja „Nocy Biologów” miała miejsce 10 stycznia 2019 r. w Kampusie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie przy ulicy Dmochowskiego. Na tak ważnym i cyklicznym wydarzeniu nie mogło zabraknąć przedstawicieli Zakładu Pielęgniarstwa PWSZ Krosno.

Odwiedzający nas goście mogli czynnie włączyć się w warsztaty przygotowane przez pracowników i studentów Naszego Zakładu:

Słuchacze warsztatu pt. „Zadbaj o siebie dziś — poznaj skład swojego ciała” mogli zapoznać się z składnikami budowy ludzkiego organizmu, rolą, jaką odgrywają poszczególne składniki odżywcze (woda, tłuszcze, węglowodany). definicją wskaźnika BMI. Mieli także możliwość skorzystania ze specjalistycznej wagi, która służy do określenia wskaźnika BMI, klasyfikacji tkanki tłuszczowej, trzewiowej tkanki tłuszczowej oraz wskazania pełnego pomiaru całego składu ciała.

Goście warsztatu pt. „Wybierz się w podróż do przyszłości — symulator odczuć starczych” mogli poznać się z zmianami zachodzącymi w ludzkim organizmie w procesie starzenia. „Odważni” po założeniu symulatora odczuć starczych mieli możliwość przekonać się, co zmieni się w funkcjonowaniu ich organizmu, oraz poczuć różne dysfunkcje sprawności związane z wiekiem np. siła mięśniowa, ostrość narządów zmysłu, zakres ruchu itp. Chcący zgłębić ten temat udzielane były porady, jak należy postępować, aby spowolnić to, co nieuniknione i jak najdłużej zachować swoja sprawność psychofizyczną.

Jeszcze raz dziękujemy za tak liczne uczestnictwo w naszych warsztatach i odwiedzenie naszych stoisk oraz już teraz zapraszamy na kolejną edycję Nocy Biologów za rok.

 

(MD, AK, AD)