Klimaty PWSZ 2019

Spokojne i wyciszone miasto Krosno w dniach 24 i 25 sierpnia stało się gwarne i kolorowe. Krośnieński rynek i poboczne uliczki wypełnione były wystawcami, rzemieślnikami i producentami żywności z różnych stron Polski i z zagranicy. Oprócz prezentowanego jadła i zasmakowania trunków można było zachwycać się artystycznymi występami zespołów ludowych z zaprzyjaźnionych państw. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia jak co roku włączyła się do Festiwalu. W tych dniach na dziedzińcu Uczelni przy ul. Kazimierza Wielkiego oraz na krośnieńskim Rynku pojawiły się stoiska wchodzące w skład IV STREFY zdrowia – prezentowane przez kierunki: Pielęgniarstwo, Produkcja i bezpieczeństwo, Towaroznawstwo i Zielarstwo, których wspólnym hasłem przewodnim była Piramida Zdrowia. Poszczególne kierunki wspólnie zachęcały kierunkową tematyką odwiedzające stoisko osoby.

Zainteresowani mogli dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego, poziomu glikemii we krwi oraz elektronicznego pomiaru nasycenia krwi tlenem w kapilarach przez klips umieszczony na palcu – pulsoksymetr i uzyskać porady na temat aktualnego stanu zdrowotnego. Chętnych do pomiaru nie brakowało, a stanowisko cieszyło się dużym powodzeniem oraz uznaniem odwiedzających. Nie zabrakło drugiego stanowiska na dziedzińcu przy ul. Kazimierza Wielkiego gdzie wspólnie z kierunkami: Pielęgniarstwo, Produkcja i bezpieczeństwo , Towaroznawstwo i Zielarstwo, prezentowane były produkty zdrowej żywności, a także darmowe suszki ziół wyhodowane przez pracowników zakładów, wraz z informacją o ich właściwościach i sposobie przygotowania. Zakład Pielęgniarstwa zadbał o urozmaicenie i edukację najmłodszych grą planszową, edukacją odnośnie do dziecka w wieku noworodkowym (żywieniem i pielęgnacją). Pod hasłem „zobacz co żyje na twoich rękach?”, można było skorzystać z aparatu do oglądania czystości dłoni, a tym samym sprawdzić dokładność codziennej higieny rąk.

Zorganizowane stanowiska przyciągnęły sporą liczbę zwiedzających, utwierdzając organizatorów w trafności tematycznej. Karpackie Klimaty w strefie zdrowia przebiegały w miłej i życzliwej atmosferze. Każdy odwiedzający mógł znaleźć coś dla siebie, a elementy edukacji dotyczące piramidy zdrowia i liczne porady zastosować w życiu.

(MD, SO, WS)