Studenci Kierunku Produkcja i Bezpieczeństwo Żywności w Browarze PINTA

W dniach 29.11.2021r. miało miejsce wyjazd studyjny studentów kierunków Produkcja i Bezpieczeństwo Żywności do Browaru Pinta, zlokalizowanym w miejscowości Wieprz na Żywiecczyźnie.
Pinta jest browarem rzemieślniczym, założonym w marcu 2011 roku. Pierwszym uwarzonym piwem browaru był Atak chmielu, produkowany po dziś dzień. Co ciekawe, w początkach swej działalności Pinta był browarem kontraktowym, co oznacza, że wynajmował instalacje w innych browarach, żeby produkować swoje piwo. Były to browary: Zarzecze i Browar na Jurze. Od 2019 roku Pinta warzy piwo w swoim własnym browarze. W obecnym roku przewidziana jest łączna produkcja 25 000 litrów piwa, które jest sprzedawane nie tylko na rynku krajowym, ale i eksportowane m.in. do takich krajów jak: Francja, Finlandie, Hiszpania, Włochy.

Rysunek 1. Warzelnia – Browar Pinta
Rysunek 2. Tankofermentatory w dziale fermentacji i leżakowania. Browar Pinta

Po krótkim wstępie menadżer zaprowadził nas, studentów I roku Produkcji i bezpieczeństwa żywności do warzelni, czyli miejsca, gdzie rozpoczyna się produkcja piwa.
Pierwszy etap to wprowadzenie surowców (ciepłej wody, rozdrobnionego słodu, enzymów) do kadzi. Uzyskany ekstrakt czyli brzeczka wraz z chmielem trafia do kotła warzelnego, gdzie poddawany jest gotowaniu. Następnie uzyskany płyn jest schładzany i klarowany, by dodać do niej drożdże piwowarskie, które powodują fermentację. Fermentacja odbywa się w kolejnym pomieszczeniu tj. dziale fermentacji i leżakowania piwa. Piwo fermentuje i leżakuje w tankofermentatorach. Proces tan w zależności od piwa i drożdży (górnej, dolnej fermentacji czy drożdży fermentacji spontanicznej) trwa około miesiąca. Następnie piwo jest filtrowane w celu pozbycia się resztek pofermentacyjnych i rozlewane do butelek lub puszek na rozlewni. Piwo jest też poddawane procesowi pasteryzacji w celu zachowania jego jakości.

Poza możliwościom przyjrzenia się procesowi produkcji piwa rzemieślniczego, mieliśmy też okazję poznać kilka tajników produkcji dobrej jakości piwa oraz specyficzne słownictwo piwowarskie. Na przykład, w browarnictwie jednostką miary oznaczającej porcję piwa jest warka. Jest to jeden pełny cykl produkcji brzeczki nastawnej z jednej partii słodu. Liczba warek ugotowanych w browarze w ciągu doby pozwala określić zdolność produkcyjną określonego browaru.

Pinta jako browar ciągle poszukuje nowych smaków. Ogłasza konkury, podczas których można uwarzyć swoje piwo w browarze, które jest potem sprzedawane pod logiem Pinty. Produkuje też piwo miesiąca. Jest to inicjatywa, w ramach której premierowe piwa dostarczane są co miesiąc do ponad 120 lokali w Polsce i zagranicą. Ze względu na pandemię dostępne są również w puszkach lub butelkach, wcześniej zwykle rozlewane były tylko do beczek. PINTA Miesiąca zadebiutowała w lutym 2015 roku. W 2021 roku browar produkuje Pinty Miesiąca oparte na niszowych odmianach chmielu.

Rysunek 3. Pinta w liczbach. Plakat browaru obrazujący w skrócie produkcję Browaru.
https://www.browarpinta.pl/blog/blog

Dalsza część wizyty studyjnej odbyła się w PINTA Barrel Brewing. Jest to spółka akcyjna, która powstała w ramach finansowania społecznego (crowdfunding) w 2019 roku. W tej części browaru odbywa się produkcja piw typu RIS (Russian Imperial Stout) i Porter. Są to piwa dla smakoszy, które po wyprodukowaniu leżakują w dębowych beczkach po burbonie czy whiskey przez kilkanaście miesięcy, co czyni je piwami mocnymi i bardzo intensywnymi. Ważne jest też, by wiedzieć jak je pić. Piwa te spożywa się w niewielkich ilościach (sprzedawane są w butelkach o pojemności 300 ml) ze specjalnych kufli. Piwo to ogrzewa się dłonią podczas picia, co wpływa na jego walory smakowe.

Rysunek 4. Szklanka PBB Sensorik, do picia piw ciemnych.
Źródło: https://www.browarpinta.pl/sklep/oferta/szklo-i-akcesoria/
Rysunek 5. Leżakowanie piw. Pinta Barrel Brewing
Rysunek 6. Beczka z leżakującym piwem typu RIS

Cała wizyta odbyła się w bardzo przyjaznej atmosferze. Opowiadano nam o piwie z niezwykłą wręcz pasją. Przekonaliśmy się (o czym chyba każdy student Produkcji i bezpieczeństwa żywności wie), że piwo się tworzy, a nie produkuje. I wymaga to nie lada doświadczenia, ciekawości, znajomości rynku, ale przede wszystkim pasji.
Wizytę zakończyły indywidualne zakupy, gdzie każdy mógł zakupić wybrany typ piwa nie tylko z Browaru Pinta, ale także z piw innych browarów rzemieślniczych. Zakupy tym bardziej owocne, że poprzedzone dużą dawką wiedzy o tworzeniu smaku i kulturze picia tego trunku.

Sprawozdanie wykonali: Mateusz Bajda, Przemysław Buczek, Alina Duszyńska, Karolina Żywiec, studenci I rok kierunku Produkcja i bezpieczeństwo żywności