Smakujemy lokalne i tradycyjne potrawy

Studenci kierunku Produkcja i Bezpieczeństwo Żywności w czasie wyjazdu studyjnego na Żywiecczyznę i Ziemię Pszczyńską mieli za zadanie zapoznać się z lokalnymi produktami i tradycjami kulinarnymi województwa śląskiego. Każdy żak musiał odszukać i wypróbować lokalny produkt czy potrawę. Odwiedzając pszczyńskie i goczałkowickie lokale gastronomiczne oraz delikatesy, prowadziliśmy rozmowę z obsługą lokali, by jak najwięcej dowiedzieć się o tych produktach, np. z jakich składników zostały wykonane. W ten sposób poznaliśmy takie unikatowe wyroby cukiernicze jak: kopa pszczyńska, makówka, śląska krajanka piernikowa, strudel z jabłkami, kopalnioki, oblaty oraz potrawy: karminadle, czorne kluski, modrą kapustę i … bułkę z pieczarkami.

Oblaty śląskie
Śląskie kopalnioki
Kopa pszczyńska

Kopa pszczyńska to deser wykonany z masy maślanej i bitej śmietany z bakaliami, którą możemy zdegustować w jednym z najstarszych lokali w Pszczynie „Pijalnia soków”. 

Makówka

Natomiast makówka to szybki deser wykonany z masy makowej, czerstwej chałki moczonej w mleku i dużą ilością bakalii. Mieliśmy dużo szczęścia, że ta wigilijna potrawa była już dostępna w restauracji Kapias, co dało nam okazję do delektowania się jej smakiem.

Bułka z pieczarkami

Również bułka z pieczarkami to unikatowy wyrób, dostępny tylko i wyłącznie w przydworcowym punkcie gastronomicznym. Warto dodać, że zarówno pieczywo jak i grzyby pochodzą od lokalnych dostawców.

W Pszczynie bardzo miło zaskoczyła nas oferta kulinarna lokalu o nazwie „Sztamfer”. Mamy tutaj możliwość zjedzenia tradycyjnych śląskich potraw podanych w nowoczesnej formie, choć nie brak surowców, których kiedyś w tym rejonie nie spożywano, jak np. batatów. Nas najbardziej urzekły czorne kluski podawane z szarpaną wołowiną i modrą kapustą. Ponadto w restauracji tej podawano tylko i wyłącznie piwo ze śląskich browarów zarówno o klasycznych smakach jak i z grupy tzw. kwaśnych, zaspakajających bardziej wyrafinowane gusta. Na marginesie dodajmy, że sztamfer w gwarze śląskiej oznacza ubijak do kartofli.

Czorne kluski
Frytki z batatów