Wspomnienia Absolwentów Pedagogiki o studiowaniu w Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie

Miesiąc czerwiec, to czas wielu egzaminów, dla ósmoklasistów moment wyboru szkoły ponadpodstawowej, zaś dla tych, którzy ukończyli szkołę średnią i zdali egzamin dojrzałości – podjęcia decyzji o wyborze Uczelni oraz kierunku studiów. Wśród wielu przedsięwzięć promujących, od reklamy w prasie , radiu, tv, na portalach i stronach internetowych, wydaje się, że najlepszą formą promocji kierunku jest przekaz z tzw. pierwszej ręki, czyli tych, którzy tu byli, studiowali, uczestniczyli w życiu naukowym, dydaktycznym i społecznym, tworzyli historię danego zakładu, Instytutu, tym samym Uczelni, która od prawie 23. lat wpisuje się mocno w życie kulturalne, społeczne i gospodarcze miasta nad Wisłokiem, jakim jest Krosno. Oto wypowiedzi absolwentów kierunków Pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz Pedagogiki społecznej i opiekuńczej z terapią pedagogiczną:

Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna

Studia w Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie wspominamy bardzo pozytywnie i jeśli miałybyśmy wybierać jeszcze raz uczelnię, to wybrałybyśmy KPU ponownie. Krośnieńska Uczelnia, daje studentowi możliwość wzięcia udziału w różnych aktywnościach. Pomoc przy Karpackich Klimatach, wycieczki integracyjne, wyjazdy z Koła Naukowego „Twórczych Pedagogów”, Juwenalia ze swoim kolorowym pochodem i koncertami czy ciekawe konferencje uczelniane, to tylko kilka z wielu możliwości do wyboru dla każdego przyszłego studenta. Cała kadra wykładowców i władz, podchodzi do studenta indywidualnie. Wszyscy tworzą rodzinny klimat, który sprawia, że chce się wracać do „Naszej” Uczelni.

Wypowiedzi: Justyny Pawlik na zdjęciu oraz Patrycji Kogut

Jestem absolwentką studiów na kierunku: Edukacja wczesnoszkolna z wychowaniem przedszkolnym w KPU w Krośnie

Obecnie pracuję jako nauczyciel – wychowawca w Niepublicznym Przedszkolu „Stokrotka” w Krośnie. Studia na tej uczelni pozwoliły mi uzyskać ogromną swobodę w prowadzeniu zajęć w szkole i przedszkolu. Nauczyłam się także pisać własne, autorskie scenariusze zajęć z wykorzystaniem metod aktywizujących pobudzających uczniów do twórczego myślenia. Dzięki zajęciom z wykwalifikowanymi wykładowcami i praktyce w szkołach podstawowych w Krośnie oraz w przedszkolach uświadomiłam sobie, w jaki sposób można elastycznie prowadzić zajęcia dydaktyczne. W ciągu 3 lat nauki na tej uczelni otrzymałam ogrom wiedzy teoretycznej i praktycznej, która motywowała mnie do ciągłego poszerzania swoich umiejętności. Studia w KPU w Krośnie będę zawsze wspominać z uśmiechem. Otrzymałam tutaj nie tylko ogrom wiedzy metodycznej potrzebnej do pracy nauczyciela, ale również poznałam sporo wartościowych ludzi, których nigdy nie zapomnę. Dzięki stypendium naukowemu mogłam aktywnie dbać o swój osobisty rozwój w obszarze moich zainteresowań. Ogromne wsparcie i wiedza jaką otrzymałam od niesamowitej kadry wykładowców zmotywowały mnie do rozwoju swoich umiejętności, kompetencji w zakresie edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego. Dzięki tej uczelni kocham bycie nauczycielem przede wszystkim za to, że każdy dzień przynosi mi wiele miłych niespodzianek. Dzieci szybko i chętnie uczą się nowości. Ogromną radość i satysfakcję daje mi możliwość oglądania, jak kształtują się ich charaktery i zdobyte umiejętności, przemierzając drogę od malucha do starszaka.

 Praca jest moją pasją i nie zamieniłabym jej na nic innego.

Dominika Zarych

Studia na krośnieńskiej uczelni dały mi możliwość rozwoju osobistego. Jestem pozytywnie nastawiona do świata, a praca z dziećmi pozwala mi realizować innowacyjne pomysły z dziedziny muzyki, sztuki oraz przyrody. Wszystko, co robię, ma pozytywny wpływ na dzieci, które czują się bezpieczne, ważne i szczęśliwe.

Od nowego roku szkolnego, czyli od sierpnia, spełniło się moje marzenie i zaczynam pracę w przedszkolu w Norwegii. Jestem wielką pasjonatką ich systemu edukacji.

Anna Fruga

Studia na kierunku Pedagogika – Edukacja wczesnoszkolna z nauczaniem przedszkolnym, umożliwiły mi realizację marzenia, jakim było zostanie nauczycielem. Specjaliści z KPU w Krośnie, doskonale przygotowali mnie do podjęcia pracy w zawodzie; ich merytoryczne i przede wszystkim praktyczne nauczanie, pozwoliło mi na pewne wkroczenie w świat edukacji małych dzieci. Dzięki studiowaniu na KPU nauczyłam się jak być nowoczesnym nauczycielem, otwartym na dzieci i ich pomysły.”

Anna Szuba

Długo zastanawiałam się nad wyborem uczelni, w której będę studiować. Przyznam szczerze, że o istnieniu uczelni w Krośnie dowiedziałam się na Targach Edukacyjnych w Rzeszowie. Wielu moich znajomych wybierało studia w zasięgu miejsca zamieszkania, ja stwierdziłam, że chcę coś zmienić i poznać inne tereny. Początkowo było ciężko – przeprowadzka do obcego miasta, status studenta. Nikogo nie znałam, wiedziałam, że mogę liczyć tylko i wyłącznie na siebie. Jednak szybko się zaaklimatyzowałam, poznałam wielu życzliwych i pomocnych ludzi. Nie żałuję wyboru uczelni. Serdeczni i doświadczeni wykładowcy znakomicie przygotowali nas do przyszłej pracy. Pisanie pracy licencjackiej oraz obrona, dzięki wspaniałej Pani Promotor przebiegła szybko, sprawnie i bez większych stresów. Z tą uczelnią wiąże się wiele pięknych wspomnień, które już teraz wywołują uśmiech na mojej twarzy.

Obecnie pracuję w Niepublicznym Przedszkolu w Leżajsku. Serdecznie polecam studiowanie Pedagogiki, specjalność Edukacja wczesnoszkolna z wychowaniem przedszkolnym w KPU w Krośnie. Doskonałe przygotowanie pod względem metodycznym jak i merytorycznym, a także dużo zajęć praktycznych, umożliwiają łatwe wdrożenie się w zawód nauczyciela. Poprzez ukończenie tego kierunku spełniłam swoje marzenie z dzieciństwa- podjęłam moją wymarzoną pracę, jaką jest praca z dziećmi w przedszkolu.

Bardzo chętnie wróciłabym jeszcze do Krosna i często tam wracam z samego sentymentu Cudowny czas i wspaniała uczelnia

Sylwia Nowak

Ja to zawsze wracam wspomnieniami do KPU. Tyle z uczelni w Krośnie wyniosłam.

 I atmosfera taka wspaniała, aż się chciało na te zajęcia chodzić. A później w pracy… bardzo dużo rzeczy zapamiętałam, które przeniosłam do przedszkola. Naprawdę… jest co wspominać i to co wykładowcy dają studentom jest ponad wszystko, aż się idzie pewniej do pracy . I nie jest to wiedza, która się „ulatnia”.

I szkoda mi strasznie, że wcześniej nie było w Krośnie studiów magisterskich. Zrobiłam 2 lata na innej uczelni – bez porównania do naszej uczelni – KPU. Ola Wilk

Jako absolwentka mogę polecić KPU z całego serca. Atmosfera sprawia, że czujemy się jak w domu, a dzięki wykładowcom jesteśmy wyposażeni w potrzebną wiedzę. Po studiach na KPU czuję się w pełni przygotowana do pracy. Natalia Błaż

Jestem absolwentką KPU w Krośnie i szczerze polecam uczelnię każdemu, kto zastanawia się, czy ta uczelnia spełni jego oczekiwania. Naprawdę warto, ponieważ panuje tam wspaniała atmosfera. Wykładowcy są życzliwi i wyrozumiali, nie brakuje praktycznych zajęć oraz wydarzeń, w których można się udzielać i zdobywać doświadczenie. Co najważniejsze, każdy kto na KPU studiował, nie żałuje i sentyment do uczelni czuje. Dorota Cyparska

Studia na Karpackiej Uczelni Państwowej dały mi przede wszystkim wyższe wykształcenie I stopnia. Dały mi też coś więcej… fundament do wymarzonej pracy nauczyciela. Dzięki zajęciom teoretycznym, praktycznym na uczelni zdobyłam podstawowe umiejętności niezbędne do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Od razu po obronie pracy licencjackiej, udało mi się znaleźć prace jako nauczyciel w przedszkolu. Już w pierwszych dniach, mimo stresu, od razu przypominałam sobie słowa ulubionych wykładowców… od razu potrafiłam „przenieść teorię w praktykę” i wykorzystać w pracy z dziećmi. Na studiach w Krośnie miałam możliwość uczestniczyć w wykładach, zajęciach ćwiczeniowych z niesamowicie mądrymi, wykształconymi ludźmi – nauczycielami, pedagogami, osobami z ogromnym doświadczeniem i wiedza. Udział w praktykach, wsparcie, które dostałam podczas pisania pracy licencjackiej czy sam moment obrony, na sama myśl przywołuje mój uśmiech na twarzy i pozytywne wspomnienia. Mogłabym napisać o wiele więcej…, bo już nie wspomnę o miłych chwilach i kawie w przerwie między zajęciami, w słoneczna pogodę na naszym krośnieńskim rynku, z ulubionymi koleżankami.

Naprawdę to był dobry, wyjątkowy, wartościowy czas… Powinnam tu powiedzieć szczere i prosto z serca: DZIĘKUJE

Aleksandra Wilk

„Minione 3 lata edukacji wspominam z uśmiechem na ustach. Nie zawsze było „kolorowo”, jednak obecnie patrzę na to z dystansem i uśmiechem na ustach. Wspaniali wykładowcy, którzy praktycznie i teoretycznie przygotowali nas – studentki do przyszłej pracy w szkole, czy przedszkolu; praktyki obserwacyjne oraz kontaktowe, które przyczyniły się do zdobycia doświadczenia; profesjonalna Pani Promotor, z którą współpracę będę wspominała miło przez wiele kolejnych lat. Obecnie pracuję w zawodzie, studia sprawiły, że w szybkim tempie znalazłam pracę. W najbliższej przyszłości mam zamiar dalej się kształcić. Wykładowcy zawsze powtarzali, że zawód nauczyciela wymaga od nas ciągłego rozwoju.” Kamila Czarnawska

Odnosząc się do całych trzech lat nauki w KPU w Krośnie – był to czas bardzo produktywny. Zdobyłam wiedzę i bezcenne doświadczenie. Dzięki tej uczelni mogłam uczestniczyć w projekcie ,,Twórcze dzieci”, dzięki któremu nabyłam doświadczenie w pracy z dziećmi i to już na pierwszym roku studiów. Oprócz różnorodnych projektów uczelnia organizuje dla każdego studenta wiele ciekawych zajęć. Uważam, że każdy student znajdzie coś dla siebie, by rozwijać swoje zainteresowania i pasję. Podsumowując, chciałbym zaznaczyć, że nie żałuję tych 3 lat nauki w KPU w Krośnie i z całego serca będę polecać każdemu tą uczelnię.  Uważam, że żadna inna uczelnia nie dba o studentów tak jak KPU w Krośnie. 

Aleksandra Motyka  

Jeśli chcesz jak najlepiej wspominać czas swoich studiów to uczelnia w Krośnie jest dla Ciebie idealnym wyborem. Panuje tam bardzo rodzinna atmosfera, wykładowcy są wyrozumiali i przede wszystkim potrafią w ciekawy sposób przekazać wiedzę. Aktualnie, będąc 2 lata po ukończeniu studiów I stopnia, mogę śmiało powiedzieć, że czuje się przygotowana do pracy zawodowej. Każdemu polecam studia na KPU!

Anna Krupa

Polecam KPU w Krośnie ze względu na wspaniałych wykładowców, którzy posiadaną wiedzę, potrafią przekazać ją w interesujący dla studenta sposób, wprowadzając przy tym miłą atmosferę. Oprócz tego, uczelnia angażuje studentów w wiele wydarzeń, dzięki czemu mogą oni sprawdzić swoją wiedzę w praktyce oraz nauczyć się czegoś nowego, przydatnego w przyszłej pracy. Jako absolwentka śmiało mogę powiedzieć, że wybór KPU to najlepsza decyzja.

Karolina Zdziarska

Polecam studia w KPU ze względu, na panującą tam miłą atmosferę. Wykładowcy są bardzo wyrozumiali i pomocni. Potrafią przekazać w przystępny sposób wiedzę, przydatną dla studenta do pracy zawodowej. Studiowałam w KPU 3 lata – wyniosłam niezapomniane wspomnienia oraz przyjaźnie trwające do dzisiaj.

Barbara Dębiec

Z całego serca polecam Karpacką Państwową Uczelnie w Krośnie! Wykładowcy są serdeczni i wyrozumiali. Atmosfera w pełni rodzinna, każdy jest przyjacielem.  Harmonogram zajęć jest bogaty w zajęcia praktyczne, co wiąże się z tym, że można zdobyć dobre przygotowanie do pracy. Organizowane są dodatkowe zajęcia dla chętnych. Bardzo miło i często wspominam KPU w Krośnie i tęsknię za ta uczelnią do dziś.

Klaudia Owsiany

Jestem absolwentką Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie i gorąco polecam tę uczelnię każdemu. Wykładowcy są bardzo życzliwi i potrafią przekazać wiedzę w przystępny i interesujący sposób. Na zajęciach panowała przyjazna i miła atmosfera, co sprawiało, że studenci z chęcią w nich uczestniczyli. Uczelnia stawia nie tylko na wiedzę, ale także na umiejętności praktyczne poprzez organizowanie różnych wydarzeń, w których można brać udział. Jako osoba, która ukończyła już kierunek na KPU, szczerze mogę powiedzieć, że jestem szczęśliwa, że mogłam tam studiować i często z tęsknotą oraz z łezką w oku wracam myślami do tamtego pięknego czasu. Agnieszka Kostka

Studia na KPU wspominam bardzo dobrze. Studiowałam Pedagogikę, ponieważ moim marzeniem była praca z dziećmi. Na szczęście uczelnia nie zdusiła we mnie tej pasji, wręcz przeciwnie, dzięki wspaniałym wykładowcom, dobrze wyposażonej uczelni w pomoce dydaktyczne i ciekawym wykładom postanowiłam kontynuować naukę i spełniać swoje marzenia. Studia na tym kierunku, to nie tylko nudne siedzenie w sali wykładowej, ale też mnóstwo ciekawych ćwiczeń poprzez zabawę, ruch, taniec, zajęć plastycznych, technicznych i spotkań integracyjnych. Z niektórymi wykładowcami utrzymuję nadal przyjazny kontakt, mimo iż nie jestem już studentką, co jest bardzo fajne. Serdecznie polecam każdemu studia na tej uczelni.

Agata Gosztyła – Koza

Pedagogika społeczno-opiekuńcza z terapią pedagogiczną

Studiowaliśmy w Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie na kierunku Pedagogika, specjalność: pedagogika społeczno-opiekuńcza z terapią pedagogiczną. Serdecznie polecamy nasz kierunek, jak i całą Uczelnię. Poznaliśmy tutaj wiele ciekawych, życzliwych i inspirujących osób, z którymi mamy kontakt po dziś dzień. KPU w Krośnie jest otwarta na pomysły studentów, zachęca do rozwoju, aktywności oraz kreatywności. „Nasza” Uczelnia często bierze udział w wielu działaniach o charakterze społecznym, naukowym, czy też podejmuje projekty mające na celu rozwój osobowy. Dzięki temu mogliśmy uczestniczyć w wielu inicjatywach, takich jak m.in. zajęcia, ćwiczenia czy warsztaty w: Domu Dziecka, Domu Pomocy Społecznej, Szpitalu na Oddziale Dziecięcym i Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Ponadto uczestniczyliśmy w projekcie NCBR autorstwa pani dr Barbary Lulek pt. „Twórcze Dzieci – w poszukiwaniu indywidualności” oraz byliśmy członkami w Studenckim Kole Naukowym „Twórczych Pedagogów”. Podczas studiów przeświecała nam myśl, że pedagogika jest nauką o człowieku, która zawsze będzie aktualna, potrzebna i ważna.

Szymon Pietryka, Szymon Uliasz (w środku Justyna Pawlik i Patrycja Kogut- absolwentki pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej)