Noc Biologów 2020 w PWSZ w Krośnie

Ogólnopolska „Noc Biologów” to wydarzenie cykliczne, organizowane przez ośrodki naukowe w całym kraju od 2012 r. W tej edycji po raz trzeci udział wzięła nasza Uczelnia. Celem przedsięwzięcia jest popularyzowanie nauki zajmującej się problematyką przyrodniczą, zdrowia ludzkiego oraz biogospodarki, poprzez prezentację ciekawych wykładów, warsztatów, pokazów naukowych, konkursów oraz wystaw tematycznych.

Instytut Zdrowia i Gospodarki PWSZ Krosno zaplanował dla uczestników „Nocy Biologów” szereg atrakcji. Uczestnicy wydarzenia mogli poznać świat mikroorganizmów bytujących w osadzie czynnym ścieków, nicienie zasiedlające glebę i produkty żywnościowe oraz zobaczyć rośliny w mikroskali. Na wystawie zwierząt egzotycznych dużym powodzeniem cieszyły się duże i małe gady.

Wiele warsztatów związanych było z tematyką zdrowia człowieka. Można było zaplanować indywidualny jadłospis, wykonać ziołową herbatkę uczniowską, posmakować nieznanych i znanych warzyw, oznaczyć komponenty składu ciała metodą bioimpedancji oraz dowiedzieć się jak ćwiczyć z głową, a także jak zbudowane jest nasze ciało i jak zadbać o swoje zdrowie.

Ponadto uczestnicy mogli dowiedzieć się dlaczego szkło jest ekologicznym materiałem, wykonać ogród w słoiku i poznać tajemniczy świat roślin i przyrody nieożywionej Bieszczad i Beskidu Niskiego.

Mamy nadzieję, że wydarzenie to pozwoliło wszystkim, których fascynuje biologia, zgłębić tajniki fenomenu życia na Ziemi.