Noc Biologów 2019 w PWSZ w Krośnie

W dniu 10 stycznia 2019 roku w Kampusie Politechnicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie odbyła się druga edycja Nocy Biologów. Głównym organizatorem tego wydarzenia był Instytut Zdrowia i Gospodarki. Oficjalnego otwarcia dokonał Prorektor ds. studiów dr Dominik Wróbel oraz Dyrektor instytutu dr Renata Rabiasz. Krośnieńska uczelnia była jednym z 32 ośrodków w Polsce i drugim ośrodkiem w województwie podkarpackim, w którym realizowana była Noc Biologów.

Celem przedsięwzięcia było popularyzowanie nauki zajmującej się problematyką przyrodniczą, zdrowiem ludzkim oraz biogospodarką poprzez wykłady, warsztaty, pokazy, prezentację laboratoriów oraz wystawy tematyczne.

W trakcie Nocy Biologów 2019 ponad 200 uczestników mogło wysłuchać czterech wykładów i wziąć udział w trzynastu warsztatach. Przygotowane zostały dwie wystawy i dwa konkursy. Uczestniczący w Nocy Biologów mieli również możliwość przyjrzenia się żywym płazom i gadom egzotycznym.

Treści wykładowe dotyczyły następujących zagadnień:
pospolite rośliny jadalne i lecznicze południowego Podkarpacia, marnotrawstwo żywności jako duży problem XXI wieku, rola pszczół w przyrodzie i w życiu człowieka, zagrożenia zdrowotne wynikające z nieprawidłowych nawyków żywieniowych.

Na zorganizowanych warsztatach, wykonywano doświadczenia i omawiano następujące tematy:

–        tajemnicze życie motyli,

–        podróż po zmysłach,

–        bakterie, które nas otaczają,

–        doświadczenie zmysłów – organiczne masy sensoryczne,

–        najciekawsze rezerwaty przyrody województwa podkarpackiego,

–        kwasy kontra zasady.

Noc Biologów to największe ogólnopolskie wydarzenie popularyzujące nauki przyrodnicze, które swoje miejsce znalazło także w Krośnie. Mamy nadzieję, że każdy z miłośników przyrody mógł wybrać coś dla siebie, coś niezwykłego, coś frapującego, coś bardzo ciekawego.

Dziękujemy uczestnikom za przybycie i zapraszamy na Noc Biologów w roku 2020.

RR
–       

–       

–