Krośnieńscy studenci w USA

PIRACI, KWITNĄCE WIŚNIE I BARBECUE, CZYLI WYZYTA KROŚNIEŃSKICH STUDENTÓW W USA
Dwa pierwsze tygodnie kwietnia były czasem, kiedy nasi studenci mieli okazję przebywać na krótkoterminowym wyjeździe stażowym w USA. Uczelnia, która przyjęła naszą delegację, to East Carolina University w Greenville w Karolinie Północnej. Program trwał tylko dwa tygodnie, ale pokazał krośnieńskim studentom bogactwo kulturowe Stanów Zjednoczonych Ameryki.

W ciągu tych dwóch tygodni nasza delegacja brała udział w zajęciach z komunikacji międzykulturowej, interpretacji literatury czy komunikacji w małych grupach. Ciekawym doświadczeniem był udział w zajęciach Global Communication, kiedy to podczas zajęć w ECU grupa połączyła się przez wideokonferencję z naszą grupą z PWSZ. Dla studentów informatyki przebywających w USA zorganizowano wartościowe spotkanie z informatykami i studentami informatyki z ECU.

Ogromną atrakcją pobytu była wycieczka do stolicy USA – Waszyngtonu. W ciągu trzech dni w tym mieście studenci zwiedzili najciekawsze muzea i miejsca pamięci narodowej. Wśród muzeów były: Narodowe Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej, Narodowe Muzeum Historii Amerkańskiej, Narodowe Muzeum Historii Naturalnej, Narodowe Muzeum Indian Amerykańskich oraz galerie sztuki. Muzea zajęły dwa dni, a trzeciego dnia, przewodnik wycieczki, którym był niezastąpiony Mr Bill McCartney, zabrał studentów na wędrówkę pośród kwitnących wiśni, zaczynając przed Białym Domem. Celem wędrówki były pomniki narodowe: pomnik Washingtona, pomnik Lincolna, pomnik Roosvelta, pomnik weteranów wojny w Korei, pomnik weteranów Wietnamu, pomnik Martina Luthera Kinga i wiele, wiele innych. Atrakcyjność spaceru pomiędzy pomnikami wzmagały znajdujące się w szczycie kwitnienia wiśnie – setki białych i bladoróżowych kwitnących drzew, które w 1912 i 1956 roku Japonia podarowała Stanom Zjednoczonym jako symbol przyjaźni.

Pobyt w ECU to nie tylko zajęcia, ale także mnóstwo wydarzeń kulturalnych. Nasi studenci spotkali się z redakcją uniwersyteckiej gazety i z grupą teatralną, odwiedzili lokalną telewizję, byli na koncercie etnicznej grupy instrumentalno-wokalnej, zostali zaproszeni na sztukę teatralną, integrowali się ze studentami z ECU i poznawali życie „Piratów” na kampusie uniwersyteckim.

Kolejną atrakcją wyjazdu były „smaki Ameryki” – studenci mogli korzystać z dobroci stołówek ECU, wśród których szczególnym powodzeniem cieszyły się pizza, tacos, wrapy, truskawki, hamburgery i typowe amerykańskie desery. Były też owoce morza, kultowe Sup Dogs, regionalne crab cakes, barbecue i przesłodkie donaty.
Pobyt był bardzo ciekawym doświadczeniem dla naszych studentów, którzy po raz pierwszy podróżowali po kontynencie Ameryki Północnej. Ci, którzy podróżowali przez Nowy Jork mieli dodatkowo okazję zwiedzić miasto, które nigdy nie śpi.