Kierunek Turystyka i rekreacja oferuje studia licencjackie I stopnia o profilu praktycznym, trwające 6 semestrów, kończące się uzyskaniem tytułu zawodowego licencjata turystyki i rekreacji, odpowiednio w zakresie:
- Managera w turystyce i rekreacji,
- Turystyki uzdrowiskowej, Wellness i SPA,
- Turystyki krajów karpackich,
oraz zdobyciem cenionych na rynku usług turystycznych uprawnień:
- Pilota wycieczek zagranicznych,
- Animatora czasu wolnego w turystyce i rekreacji.
Celem studiów jest wyposażenie absolwentów kierunku w wiedzę dotyczącą funkcjonowania branży turystycznej oraz hotelarstwa i przemysłu turystycznego w Polsce i na świecie, wszechstronną wiedzę w zakresie geografii turystycznej Polski, Europy i świata, w tym także geografii turystycznej regionów karpackich oraz znaczenia dziedzictwa przyrodniczego i kulturalnego w turystyce, nabycie umiejętności zarządzania podmiotami branży turystycznej i rekreacyjnej, organizacji imprez turystycznych i rekreacyjnych oraz animacji czasu wolnego w turystyce i rekreacji. Interdyscyplinarna wiedza przekazywana studentom w procesie kształcenia służy budowaniu przez przyszłych absolwentów poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego społeczności lokalnych, a poprzez promowanie różnorodnych form aktywności turystycznej i rekreacyjnej także systematycznemu podnoszenia jakości ich życia.
Informacje o kierunku
NAZWA KIERUNKU: |
Turystyka i rekreacja
POZIOM KSZTAŁCENIA: |
studia licencjackie pierwszego stopnia o profilu praktycznym
CZAS TRWANIA STUDIÓW: |
6 semestrów
TYTUŁ NADAWANY ABSOLWENTOM: |
licencjat
FORMA STUDIÓW: |
stacjonarne i niestacjonarne
Zakres kształcenia
Studiując na kierunku Turystyka i rekreacja student ma do wyboru jedną z trzech specjalności:
Manager w turystyce i rekreacji
Absolwent specjalności posiada wiedzę i umiejętności w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem turystycznym; tworzenia produktu turystycznego i obsługi klienta w turystyce; organizacji i zarządzania imprezami turystycznymi i rekreacyjnymi realizowanymi dla różnych grup; w tym także organizacji pracy biurowej w przedsiębiorstwie turystycznym. Absolwent posiadał będzie także szeroką wiedzę, kompetencje i umiejętności w zakresie bezpośredniej obsługi ruchu turystycznego, zwłaszcza pilotażu turystycznego oraz animacji czasu wolnego w turystyce i rekreacji.
Turystyka krajów karpackich
Absolwent specjalności posiadał będzie wiedzę i umiejętności w zakresie geografii turystycznej regionów karpackich oraz organizacji i funkcjonowania turystyki w krajach karpackich; wiedzę i umiejętności w zakresie funkcjonowania i prowadzenia gospodarstw agroturystycznych w obszarach górskich; umiejętności i kompetencje w zakresie terenoznawstwa i współczesnych metod nawigacji oraz przewodnictwa turystycznego. Absolwent posiadał będzie także obszerną wiedzę w zakresie zagospodarowania turystycznego obszarów górskich, jak również dysponował podstawowymi umiejętnościami w zakresie projektowania i znakowania szlaków górskich. Absolwent posiadał będzie także szeroką wiedzę, kompetencje i umiejętności w zakresie bezpośredniej obsługi ruchu turystycznego, zwłaszcza pilotażu turystycznego oraz animacji czasu wolnego w turystyce i rekreacji.
Turystyka uzdrowiskowa, Wellness i SPA
Absolwent specjalności posiadał będzie wiedzę i umiejętności z zakresu podstaw organizacyjno-prawnych funkcjonowania uzdrowisk oraz ich turystycznego zagospodarowania; turystyki i lecznictwa uzdrowiskowego; podstaw terapii fizykalnej oraz odnowy biologicznej jak również współczesnych usług Wellness i SPA. Program nauczania uwzględnia również nabycie umiejętności wykorzystania walorów przyrodniczych w odnowie sił psychofizycznych człowieka. Absolwent posiadał będzie także szeroką wiedzę, kompetencje i umiejętności w zakresie bezpośredniej obsługi ruchu turystycznego, zwłaszcza pilotażu turystycznego oraz animacji czasu wolnego w uzdrowiskach.
Praktyki
Program studiów przewiduje realizację 24 tygodni praktyk zawodowych w pełnym cyklu kształcenia, poczynając od semestru II (1 tydzień praktyk = 5 dni = 40 godzin):
semestr II – praktyka w biurach podróży, instytucjach turystycznych, obiektach sanatoryjno-uzdrowiskowych, obiektach hotelarskich lub jednostkach sportu i rekreacji (6 tygodni, w tym: 3 tyg. – praktyka w wyodrębnionych dniach tygodnia, 3 tyg. – praktyka w czasie przerwy wakacyjnej),
semestr III – praktyka w biurach podróży, instytucjach turystycznych, obiektach sanatoryjno-uzdrowiskowych, obiektach hotelarskich lub jednostkach sportu i rekreacji (3 tygodnie – praktyka w wyodrębnionych dniach tygodnia),
semestr IV – praktyka w biurach podróży, instytucjach turystycznych, obiektach sanatoryjno-uzdrowiskowych, obiektach hotelarskich lub jednostkach sportu i rekreacji (9 tygodni, w tym: 3 tyg. – praktyka w wyodrębnionych dniach tygodnia, 6 tyg. – praktyka w czasie przerwy wakacyjnej),
semestr V – praktyka w biurach podróży, instytucjach turystycznych, obiektach sanatoryjno-uzdrowiskowych, obiektach hotelarskich lub jednostkach sportu i rekreacji (3 tyg. – praktyka w wyodrębnionych dniach tygodnia),
semestr VI – praktyka specjalnościowa (3 tyg. – praktyka w wyodrębnionych dniach tygodnia), Manager w turystyce i rekreacji – praktyka w biurach podróży lub ośrodkach sportu i rekreacji Turystyka uzdrowiskowa, Wellness i Spa – praktyka w obiektach sanatoryjno-uzdrowiskowych lub ośrodkach Wellness i Spa Turystyka krajów karpackich – praktyka w obiektach hotelarskich lub gospodarstwach agroturystycznych.
Opinie Absolwentów








Galeria Kierunku
Dom studenta
ul. Żwirki i Wigury 9a
Dom studenta
ul. Słowackiego 6
Najczęściej zadawane pytania: