Podczas studiów na kierunku Automatyka i robotyka student nabędzie kompetencje w zakresie informatyki, mechaniki i elektroniki, pozwalające mu na praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy w przyszłej pracy zawodowej. Po ukończeniu studiów absolwent będzie mógł m. in. podjąć pracę w interdyscyplinarnym zespole projektowym, uczestniczącym w rozwiązywaniu zadań budujących innowacje, w działach utrzymania ruchu przy zapewnieniu sprawności technicznej urządzeń na automatycznych liniach produkcyjnych czy na stanowiskach związanych z programowaniem, w szczególności sterowników PLC stosowanych w aplikacjach przemysłowych i układach automatycznej regulacji.
Informacje o kierunku
NAZWA KIERUNKU: |
Automatyka i robotyka
POZIOM KSZTAŁCENIA: |
studia inżynierskie pierwszego stopnia o profilu praktycznym
CZAS TRWANIA STUDIÓW: |
7 semestrów
TYTUŁ NADAWANY ABSOLWENTOM: |
inżynier
FORMA STUDIÓW: |
stacjonarne i niestacjonarne
Warunki rekrutacji
- Rekrutacja na kierunek Automatyka i robotyka przeprowadzona zostanie na podstawie konkursu świadectw maturalnych. Szczegółowe warunki i tryb rekrutacji na studia w danym roku akademickim określa Uchwała Senatu.
- Egzamin maturalny (nowa matura) – konkurs świadectw z uwzględnieniem pisemnego egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych.
- Egzamin dojrzałości (stara matura) – konkurs świadectw obejmujący wyniki ukończenia szkoły średniej z języka polskiego, języka obcego i matematyki albo fizyki, albo informatyki.
- Zgodnie z regulaminem przyjęć na studia, laureaci i finaliści olimpiad matematycznych, fizycznych, informatycznych oraz wiedzy technicznej na poziomie centralnym i okręgowym, mają możliwość ubiegania się o przyjęcie na studia bez konieczności przechodzenia przez standardowy proces rekrutacyjny.
Zakres kształcenia
Kształcenie na kierunku Automatyka i robotyka realizowane jest na specjalnościach:
- Automatyka – student pogłębi wiedzę i praktyczne umiejętności związane z automatyzacją procesów produkcyjnych, ich wizualizacją oraz zarządzaniem nimi
- Elektroenergetyka – student pogłębi wiedzę z zakresu wykorzystania i zarządzania energią elektryczną niezbędną w napędach maszyn i urządzeń; pozna zagadnienia związane z przekształcaniem energii oraz zagadnienia dotyczące diagnostyki i eksploatacji urządzeń przemysłowych
- Diagnostyka samochodowa, mechatronika i elektromobilność – student pogłębi wiedzę z zakresu elektroniki ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania jej w mobilnych rozwiązaniach, pozna wiedzę związaną z budową napędów elektrycznych wraz z magazynami energii
Praktyki
Praktyki na kierunku Automatyka i robotyka łącznie obejmują 24 tygodnie, to jest 320 godzin zajęć praktycznych, realizowanych w zakładzie wybranym przez studenta. Praktyki można odbywać się w zakładach przemysłowych, gdzie wykorzystywane są rozwiązania oparte o układy sterowania, roboty oraz urządzenia produkcyjne wymagające utrzymania ruchu.
Dom studenta
ul. Żwirki i Wigury 9a
Dom studenta
ul. Słowackiego 6
Najczęściej zadawane pytania: