Kartka z kalendarza

W 1861 w Kalkucie urodził się hinduski polihistor Rabindranath Tagore poeta, prozaik, myśliciel filozof tworzący w języku bengalskim, a także malarz i kompozytor, autor słów i muzyki pieśni „Jana Gana Mana”, która została hymnem Indii oraz słów i muzyki pieśni „Amar Shonar Bangla”, która została hymnem Bangladeszu, laureat literackiej Nagrody Nobla.

W 1977 roku w Krakowie znaleziono ciało Stanisława Pyjasa, działacza opozycyjnego okresu PRL, studenta filologii polskiej i filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego śmierć w tajemniczych okolicznościach kilka dni przed juwenaliami wstrząsnęła środowiskiem akademickim Krakowa i Polski. Śledztwo i sekcję zwłok przeprowadzono po raz pierwszy w 1977, wtedy jeden z biegłych doc. dr Kazimierz Jaegermann nie złożył podpisu pod protokołem z sekcji. Po latach dokonano także ekshumacji zwłok Pyjasa w trakcie kolejnego śledztwa IPN prowadzonego od 2008. Jest pochowany na cmentarzu w Gilowicach.

W 1985 roku w Zakopanem zmarł Adam Bahdaj, pseud. Dominik Damian, prozaik, tłumacz, autor licznych książek dla dzieci i młodzieży, m.in.: Do przerwy 0:1, Podróż za jeden uśmiech, Stawiam na Tolka Banana, Mały Pingwin Pik-Pok, Trzecia granica, Telemach w dżinsach.