Kartka z kalendarza

W 1871 roku urodził się Orville Wright. amerykański konstruktor i pionier lotnictwa  Wraz z bratem Wilburem projektowali i budowali szybowce, a następnie samoloty silnikowe. Uważani są powszechnie za konstruktorów pierwszego udanego samolotu.

1839 oficjalnie przyjęta data narodzin fotografii. Francuz Louis Jacques Daguerre zademonstrował Akademii Francuskiej zdjęcie fotograficzne otrzymane na warstewce jodku srebra, powstałej w wyniku działania pary jodu na wypolerowaną płytę miedzianą pokrytą srebrem. Metoda Daguerre’a, zwana od nazwiska twórcy dagerotypią, pozwalała na otrzymanie poprawnego zdjęcia, ale tylko w jednym egzemplarzu, gdyż utworzony na płytce obraz był od razu obrazem pozytywowym.

W 1960 roku Biełka i Striełka (ros. Белка и Стрелка) -suczki zostały wystrzelone na orbitę okołoziemską w radzieckim satelicie Sputnik 5. Pieski przeszły do historii astronautyki jako pierwsze zwierzęta, które odbyły lot orbitalny i wróciły na Ziemię żywe. Oprócz nich, na pokładzie Sputnika 5 było jeszcze 6 czarnych i 6 białych myszy, muszki owocowe, bakterie, trzykrotka oraz nasiona wielu roślin.