Jan Szczepanik – krośnieński diament, który Kraków przekształcił w bezcenny brylant – Abstrakt prof. zw. dr hab. inż. Ryszarda Tadeusiewicza

Jan Szczepanik, genialny wynalazca wyprzedzający swoją epokę, urodził się pod Krosnem i w tym mieście rozpoczął swoją edukację, przeto słuszne jest, aby jubileusz 150-lecia jego urodzin świętować właśnie w Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie. Skoro jednak mnie, jako profesora krakowskiej AGH zajmującego się metodami przetwarzania obrazów, zaproszono do tego, żebym moim referatem włączył się w to wspaniałe święto – postaram się opowiedzieć głównie o tym, jak Kraków wpłynął na początki kariery Jana Szczepanika i jak pierwsze jego sukcesy dotyczyły metod przetwarzania obrazów.

Kraków był w życiu Szczepanika punktem zwrotnym. W tym mieście ukończył rozpoczętą w Jaśle naukę w gimnazjum i tutaj ukończył następnie seminarium nauczycielskie. Na pewien czas powrócił do Krosna i wykonywał zawód nauczyciela w pod krośnieńskich wsiach, ale w 1896 roku wrócił do Krakowa i tu rozwinął swój talent w obszarze fotografii i tkactwa artystycznego, czyli w tym, co dziś nazywa się przetwarzaniem obrazów. To Kraków był dla niego oknem do Europy, to stąd powędrowały  w świat jego pierwsze wynalazki, to krakowski kupiec Ludwik Kleinberg stworzył w Wiedniu towarzystwo zajmujące się ich promowaniem i wdrażaniem. Metaforycznie można powiedzieć, że Ziemia Krośnieńska zrodziła bezcenny diament talentu Jana Szczepanika, ale to Kraków oszlifował ten diament i pokazał go światu jako zachwycający  brylant.

I o tej właśnie metamorfozie będę chciał opowiedzieć w moim referacie.


Zapraszamy również do lektury anglojęzycznego opracowania o Szczepaniku autorstwa Pana Profesora:
http://polishtechnicalreview.com/images/volumens/images/volumens/PTR_4_2020/PTR2020-4-5.pdf