Młodzi profesjonaliści z zakresu „eko-techniki” – studenci inżynierii środowiska dzielą się wiedzą z zakresu odnawialnych źródeł energii z uczniami krośnieńskich szkół podstawowych

Poznaj technikę, która umożliwi powstanie ekologicznych miast przyszłości! Dlaczego odpady powinny być segregowane? Do czego mogą nam być przydatne? Bądź „eko-detektywem”, który znajdzie miejsce, gdzie je nielegalnie zakopano? A może interesujesz się w jaki sposób pozyskać energię ze słońca i wiatru? Jak wyprodukować wodór – paliwo przyszłości? Poznasz do czego możesz użyć „słoneczny-piekarnik” oraz  będziesz potrafił odzyskać zanieczyszczoną wodę! Na końcu wcielisz się w burmistrza miasta, który potrafi wykorzystać „eko-technikę” aby rozkwitło – stworzyć Eko-Polis! Zdobytą, praktyczną wiedzę podsumujesz tworząc kolorowy poster!

Tak promowaliśmy cykl, powiązanych ze sobą zajęć przybliżających nastolatkom z krośnieńskich szkół podstawowych czym są techniki i technologie środowiskowe, przedmiot zainteresowania inżynierii środowiska, które zmieniają świat od blisko 200 lat, a obecnie przekształcą miasta w zrównoważone ekologicznie aglomeracje i metropolie – „eko-polis”.

W dniach 22 kwietnia 2022 r. w naszej Uczelni gościliśmy ponownie uczniów krośnieńskich szkół podstawowych.  Studenci III roku Inżynierii środowiska pan Dawid Bożek oraz Grzegorz Leja w przystępny i zajmujący sposób podzielili się praktyczną wiedzą dotyczącą odnawialnych źródeł energii.

Czym jest energia, moc, jak ją zmierzyć w obwodzie prądu stałego? Z jakiego powodu poszukujemy odnawialnych źródeł energii? Jak taką energię praktycznie wykorzystać? W jaki sposób zmagazynować? Młodzi adepci „eko-techniki” znaleźli odpowiedź na te pytanie w cyklu atrakcyjnych doświadczeń związanych z energią słoneczną, wiatru oraz produkcją i energetycznym zużyciem wodoru!

Zajęcia współprowadził dr Karol Trojanowicz, pracownik Zakładu Inżynierii Produkcji i Środowiska.

Następny artykuł z cyklu: Młodzi profesjonaliści z zakresu „eko-techniki”

Projekt pn. „Kreujemy+Rozwijamy+Ożywiamy+Stymulujemy+Nakreślamy+Odmieniamy=KROSNO” realizowany w ramach Programu Rozwój Lokalny, współfinansowany w 85% ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz w 15%  z budżetu państwa.


„Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej”

Logotyp funduszy norweskich