Filologia w zakresie Filologia angielska

Zapraszamy Cię na fascynującą przygodę jaką jest studiowanie na kierunku Filologia w zakresie Filologia angielska! Podczas zajęć będziesz miał okazję zgłębiać tajemnice języka angielskiego oraz poznawać bogatą kulturę narodów anglojęzycznych. Od literatury, przez sztukę, historię aż po obyczaje – odkryjesz fascynujący świat, który zachwyci Cię na każdym kroku. Jednocześnie ukończenie tego kierunku to klucz do szerokiej gamy możliwości zawodowych, takich jak praca jako nauczyciel języka angielskiego, tłumacz, pracownik naukowy czy analityk językowy. To także doskonała inwestycja w Twój rozwój, ponieważ zdobyta na nim wiedza i umiejętności otwierają drzwi do wielu dziedzin życia zawodowego i osobistego. Dzięki wymianie doświadczeń z innymi studentami z Polski i zagranicy, Twój horyzont kulturowy na pewno się rozszerzy.

Studia filologia angielska

Studiowanie na kierunku Filologia w zakresie Filologia angielska to wyjątkowa szansa na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań, jakimi są język angielski oraz kultura anglojęzyczna. Zajęcia oferują nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także praktyczne umiejętności, które są niezbędne na rynku pracy. Jeśli zależy Ci na rozwijaniu swoich umiejętności językowych i kulturowych, a jednocześnie chcesz mieć szerokie możliwości zawodowe, to kierunek Filologia w zakresie Filologia angielska jest dla Ciebie jak najbardziej odpowiedni.

Studia na kierunku Filologia w zakresie Filologii angielskiej, zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy, zapewniają absolwentom uzyskanie kompetencji pozwalających na biegłe posługiwanie się językiem angielskim w mowie i piśmie na poziomie C1 (wszystkie specjalności)


Informacje o kierunku

NAZWA KIERUNKU: 

Filologia w zakresie Filologii angielskiej

POZIOM KSZTAŁCENIA:

studia licencjackie pierwszego stopnia o profilu praktycznym

CZAS TRWANIA STUDIÓW:

6 semestrów

TYTUŁ NADAWANY ABSOLWENTOM:

licencjat

FORMA STUDIÓW:

stacjonarne i niestacjonarne


Warunki rekrutacji

  • Egzamin maturalny (nowa matura) – konkurs świadectw z uwzględnieniem pisemnego egzaminu z języka angielskiego.
  • Egzamin dojrzałości (stara matura) – konkurs świadectw obejmujący wyniki ukończenia szkoły średniej z języka angielskiego.
  • Osoby, które zdały jeden z wymienionych egzaminów Cambridge (FCE – oceny A, B; CAE – oceny A, B, C; CPE – oceny A, B, C) albo są laureatami lub finalistami stopnia centralnego i okręgowego olimpiady języka angielskiego, mogą ubiegać się o przyjęcie na studia bez konieczności uczestniczenia w postępowaniu rekrutacyjnym.

Zakres kształcenia

Pierwszy rok studiów na kierunku Filologia w zakresie Filologii angielskiej to przygotowanie pod kątem praktycznej nauki języka angielskiego. Po pierwszym roku studenci wybierają jeden z trzech modułów do wyboru:

w zakresie kształcenia nauczycielskiego – pozwala kandydatom uzyskać  kwalifikacje pedagogiczne umożliwiające podjęcie pracy w zawodzie nauczyciela języka angielskiego pod warunkiem ukończenia przez absolwentów dwuletnich uzupełniających studiów magisterskich, a także lektora języka angielskiego na kursach językowych;

w zakresie języki specjalistyczne – przygotowuje kandydatów do sprawnego operowania specjalistycznym językiem angielskim, również w zakresie tłumaczeń pisemnych. Rozwija warsztat tłumacza tekstów specjalistycznych, a także umożliwia odbycie stosownych praktyk w tym zakresie. Zajęcia prowadzą doświadczeni praktycy-tłumacze;

Praktyki

Na kierunku Filologia w zakresie Filologii angielskiej realizowane są 24 tygodnie praktyk w semestrach III, IV, V i VI:

moduł w zakresie kształcenia nauczycielskiego  – w szkołach państwowych oraz prywatnych szkołach językowych i instytucjach szkoleniowych,

moduł w zakresie języki specjalistyczne – w biurach tłumaczeń oraz firmach, takich jak agencje zatrudnienia, instytucje kultury (muzea, biblioteki, domy kultury itp.), małe lub średnie przedsiębiorstwa, urzędy – wszędzie tam, gdzie wymagana jest znajomość języka angielskiego specjalistycznego oraz umiejętność tłumaczenia,

Ponieważ studenci mają także możliwość odbywania części praktyk zawodowych za granicą (w ramach programu ERASMUS), ich dodatkowym atutem jest doświadczenie, wiedza i umiejętności zdobyte podczas takich wyjazdów.


Opinie Absolwentów

Nazywam się Aleksandra Kmąk, jestem absolwentką Filologii angielskiej o specjalizacji nauczycielskiej. Swoje trzy lata w KPU wspominam bardzo dobrze, zarówno od strony praktycznej, jak i czysto sentymentalnej. Zaczynając od tej pierwszej, studia te na pewno pomogły mi w podniesieniu moich kwalifikacji językowych. Program studiów kładzie bardzo duży nacisk na aktywne szlifowanie języka, co może pomóc osobom mniej pewnym swoich umiejętności. Ewentualne braki, czy to w posługiwaniu się językiem, czy to w językowej „pewności siebie”, można nadrobić w trakcie studiów. Przedmioty bardziej teoretyczne, związane z kulturową stroną języka angielskiego wspominam równie dobrze – w każdym z nich mogłam znaleźć coś przykuwającego uwagę. Przechodząc do strony sentymentalnej, podstawową zaletą KPU jest kameralna i przyjemna atmosfera. Prowadzący traktują studentów jak ludzi, a nie jak numery z indeksu. Niezależnie od sytuacji zawsze mogłam spotkać się z życzliwością i zrozumieniem. Jak najbardziej polecam studiowanie Filologii na tej uczelni. Gdybym miała wybierać po raz drugi, na pewno nie wybrałabym inaczej.

Kierunek Filologia w zakresie Filologii angielskiej w Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie to świetny wybór dla każdego, kto chce zgłębiać znajomość języka angielskiego. Oferuje on wiele interesujących oraz przydatnych przedmiotów, prowadzonych przez wykwalifikowanych wykładowców. Szczególnie ciekawe są wideokonferencje ze studentami uczelni z innych krajów przy okazji zajęć Global Understanding. Każdy, kto pragnie doskonalić swój poziom języka angielskiego, powinien zainteresować się ofertą kierunku, którą proponuje Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie.

Mam na imię Yusuf, studiowałem w KPU jako student stacjonarny na kierunku filologia angielska (studia licencjackie). Moja przygoda z krośnieńskim KPU zaczęła się jednak w nieco inny sposób. Na początku przyjechałem na studia jako student Erasmusa z Turcji, z Selçuk University. Byłem wtedy tutaj w ramach programu Erasmus+, ale atmosfera w Krośnie mnie urzekła i postanowiłam kontynuować naukę jako student stacjonarny. Dlatego napisałem list z prośbą do kierownika Zakładu Filologii Angielskiej, który był naprawdę pomocny i ułatwił mi przeniesienie się na uczelnię krośnieńską. Jednym z powodów, dla których chciałem studiować w KPU, było to, że było wiele wydarzeń dla studentów, takich jak Juwenalia, inicjatywy społeczne, międzynarodowe imprezy studenckie i wiele innych, co tylko dusza zapragnie! Co więcej, edukacja na uczelni była super zaawansowana. Wykładowcy i profesorowie byli bardzo pomocni, a studenci byli super przyjaźni, co zainspirowało mnie do polecenia tej uczelni każdemu, kto chce mieć wspaniałe życie studenckie wraz z profesjonalną edukacją. KPU może wydawać się małą uczelnią, ale poziom edukacji jest bardzo zaawansowany. Gorąco polecam! Życie w Krośnie jest powolne w porównaniu z większymi miastami, ale studiowanie z międzynarodowymi studentami Erasmusa, goszczenie zagranicznych studentów i fakt, że zawsze jest jakieś wydarzenie dla studentów sprawiają, że jest to bardziej przyjemne. Uczelnia oferuje domy studenckie z bardzo niskimi opłatami. Nawet jeśli nie ma wolnego pokoju dla Ciebie, zrobią wszystko, aby znaleźć Ci miejsce na nocleg. Nie musisz się więc martwić o zakwaterowanie. Jeśli rozważasz studia w KPU, powiedziałbym, że jest to świetna uczelnia, która może pozytywnie przyczynić się do rozwoju Twojej kariery, doświadczeń społecznych i perspektyw na przyszłość. Obecnie pracuję w SALESmanago, najszybciej rozwijającej się w Europie firmie zajmującej się oprogramowaniem CDXP & Marketing Automation jako sprzedawca i kierownik ds. rozwoju biznesu.

Studia licencjackie w Krośnie na kierunku Filologia w zakresie Filologii angielskiej ukończyłam w 2017 roku. Bardzo miło wspominam te trzy lata. Wykładowcy odznaczali się zaangażowaniem i wiedzą, a program studiów zawierał dużo zajęć praktycznych. Oferta zajęć elektywnych była atrakcyjna (np. tłumaczenie symultaniczne, tłumaczenie techniczne). Większość zajęć odbywała się jednocześnie z wykorzystaniem platformy e-learningowej, co było sporym udogodnieniem. W KPU rozpoczęłam również swoją przygodę z językiem hiszpańskim na specjalizacji filologia angielska z językiem hiszpańskim – jedynej tego typu specjalizacji w naszym regionie, łączącej w sobie dwa najbardziej popularne języki świata. KPU w Krośnie stawia na otwartość i kontakty międzynarodowe. W trakcie studiów co tydzień w ramach zajęć prowadziliśmy dyskusje online ze studentami zaprzyjaźnionych uczelni zagranicznych (z USA, Libanu oraz Peru) oraz pracowaliśmy wspólnie nad projektami. Mieliśmy również okazję gościć w Krośnie grupę studentów z USA i spędzić z nimi kilka dni zwiedzając wspólnie okolice, a także zajmować się gośćmi z Węgier, Hiszpanii oraz Rosji podczas corocznego Międzynarodowego Festiwalu Młodzieży organizowanego w połączeniu z Krośnieńskimi Juwenaliami. Obecnie jestem lektorem języka angielskiego oraz przygotowuję się do egzaminu DELE z języka hiszpańskiego. Wszystkim zainteresowanym filologia angielską polecam studia w KPU w Krośnie.

Wybierając kierunek Filologia w zakresie Filologii angielskiej w Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie, nie różniłam się niczym od innych świeżo upieczonych studentów i miałam swoje obawy związane ze studiami, lecz teraz mogę stwierdzić, że był to dobry wybór. Możliwości rozwoju poza zajęciami obowiązkowymi są ogromne i każdy znajdzie chociaż jedną rzecz, która go interesuje – konferencje międzynarodowe, połączenia z uczelniami z całego świata, Koło Naukowe Anglistów, program wymiany Erasmus+ to dopiero początek. Oprócz zdobycia wiedzy teoretycznej można doskonale wyszkolić się w sztuce mówienia, nawiązać nowe znajomości z ludźmi z każdego krańca ziemi, a także promować swój kraj. Jak to na studiach, nauka jest nieodłącznym elementem życia codziennego, ale wyrozumiałość i komunikatywność wszystkich prowadzących jest wielką zaletą KPU.


Galeria Kierunku


Dom studenta
ul. Żwirki i Wigury 9a

Dom studenta
ul. Słowackiego 6


Najczęściej zadawane pytania:

Studia na kierunku Filologia w zakresie Filologii angielskiej to:

  • szeroka współpraca z renomowanymi uczelniami krajowymi i zagranicznymi,
  • zajęcia prowadzone przez doświadczonych wykładowców-praktyków z Polski i z zagranicy,
  • aktywny udział w europejskim programie wymiany studenckiej ERASMUS,
  • członkostwo w programie Global Partners in Education, w ramach którego studenci biorą udział w programach Global Understanding,
    Global Business, oraz
    Global Education,
  • udział w ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach studenckich,
  • współorganizacja międzynarodowych konferencji Across Borders
    oraz
    Communication Styles,
  • działalność studenckiego Koła Naukowego SpeakUp!,
  • bogata infrastruktura: laboratoria językowe, tłumaczeniowe i komputerowe, a także nowoczesna biblioteka i czytelnia z bogatymi zbiorami książek i czasopism anglojęzycznych,
  • udział w wydarzeniach kulturalnych oraz wyjazdy na wizyty studyjne, np. udział w dniach otwartych instytucji europejskich w Brukseli.

Studia na kierunku Filologia w zakresie Filologii angielskiej są studiami I stopnia, nauka trwa 6 semestrów, a po złożeniu odpowiednich egzaminów uzyskuje się tytuł licencjata.

Po ukończeniu studiów: studenci, którzy wybiorą specjalność nauczycielską, mogą pracować jako nauczyciel / trener / lektor języka obcego (po ukończeniu studiów nauczycielskich II stopnia); studenci, którzy wybiorą specjalność języki specjalistyczne, mogą znaleźć pracę w charakterze tłumacza tekstów specjalistycznych, np. w biurach tłumaczeń, korporacjach czy małych i średnich przedsiębiorstwach oraz urzędach i instytucjach kultury, a także mogą pracować jako tłumacze na zasadzie freelance;

Tak, utworzenie grupy uzależnione jest od liczby kandydatów.

W trakcie studiów po spełnieniu określonych wymagań student może starać się o liczne formy wsparcia. Pomoc materialna to: stypendium socjalne - przyznawane jest studentowi, który znajduje się w trudnej sytuacji materialnej; wysokość stypendium uzależniona jest od dochodu; stypendium dla osób niepełnosprawnych - przyznawane jest bez względu na wysokość dochodu; stawka dofinansowania uzależniona jest od stopnia niepełnosprawności osoby, która się o nie ubiega; stypendium Rektora - może je otrzymać osoba, która uzyskała w poprzednim roku akademickim wysoką średnią ocen bądź posiada znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe; stypendium „Pigonia” - stypendium przyznawane jest studentom za wyniki w nauce; zapomoga - jest to doraźna, bezzwrotna pomoc finansowa, przyznawana na wniosek studenta, który znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej. Urlop studencki – każdy student może ubiegać się o urlop krótkoterminowy (nieprzekraczający jednego semestru) lub długoterminowy (roczny). Kredytu studenckiego udziela bank i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Kredyt można otrzymać tylko raz w trakcie trwania studiów, jednak na okres nie dłuższy niż 6 lat. IOS - jest specjalnym trybem organizacji zajęć oraz sesji egzaminacyjnej kończącej semestr. Indywidualna Organizacja Studiów została przygotowana dla studentów, których sytuacja rodzinna czy zawodowa uniemożliwia kontynuowanie toku studiów na ogólnych zasadach.

Studia stacjonarne oraz stacjonarne 26+ są bezpłatne; studia niestacjonarne – wysokość opłaty semestralnej na poszczególnych kierunkach studiów za usługi edukacyjne związane z kształceniem na studiach niestacjonarnych dostępna jest na stronie w zakładce "Najważniejsze informacje": https://kpu.krosno.pl/rekrutacja/

W czasie studiów możesz brać udział w kursach i szkoleniach poszerzających swoją wiedzę i umiejętności https://kpu.krosno.pl/studia-podyplomowe-i-kursy/ Erasmus+ - to program unijny, który umożliwia studentom naukę za granicą. W programie uczestniczy ponad 70 uczelni. Dzięki Erasmusowi masz okazję nie tylko uczyć się w innym kraju, ale także poznać jego kulturę, nauczyć się nowych języków. Koła naukowe - na uczelni funkcjonuje ponad 20 studenckich kół naukowych, w których każdy student może poszerzać swoje zainteresowania i zdobywać doświadczenie w wielu dziedzinach. Poza zajęciami, członkowie kół odbywają zajęcia w terenie, uczestniczą w obozach naukowo-szkoleniowych, konferencjach, kursach i sympozjach. Realizują projekty naukowo-badawcze, nawiązują kontakty z przedstawicielami otoczenia społeczno-gospodarczego, często prowadzące do podjęcia pierwszej pracy.