Studiuj i zwiedzaj świat – Erasmus+

Program Erasmus+ został zaprojektowany w oparciu o uniwersalne wartości, takie jak porozumienie i współpraca społeczna, dialog, poszanowanie różnorodności kulturowej. Możliwość poznania odmiennej kultury od wewnątrz oraz uczestniczenie i współtworzenie jej, staje się dla każdego studenta i pracownika naukowego doskonałą sposobnością do rozwoju osobowości i kompetencji zawodowych.

Erasmus Plus

W niełatwym okresie pandemicznym owe wartości stają się dla nas szczególnie istotne. W dzisiejszych czasach jest niesłychanie ważne, abyśmy dbali na co dzień o wspólny kontakt, rozwijali więzi międzyludzkie i jednocześnie starali się przekraczać tak fizyczne, jak i wirtualne granice i bariery, oczywiście tam gdzie jest to możliwe do zrobienia i gdzie zyskuje pożyteczny wymiar.

Mamy w tym kontekście dobrą wiadomość dla wszystkich – pomimo oczywistych utrudnień w funkcjonowaniu, program Erasmus+ w bieżącym roku żyje i ma się u nas całkiem nieźle. Podobnie jak szeroko rozumiana współpraca KPU Krosno z międzynarodowymi uczelniami. Mamy obecnie podpisane 73 aktywne umowy, obejmujące 73 uczelnie, w 18-stu krajach, na trzech różnych kontynentach – w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W ramach wymiany erasmusowej jest u nas w Krośnie w tym semestrze dziewięcioro studentów z Grecji (University of Thessaly), Hiszpanii (University of Valencia), Portugalii (University of Trás-os-Montes and Alto Douro) i Turcji (Pamukkale University). Studiują kierunki takie jak Mechanika i Budowa Maszyn, Budownictwo, Pedagogika oraz Informatyka. Na semestr letni mamy już w tym momencie chętnych około czterdziestu nowych studentów. To są naprawdę dobre wiadomości.

How to prepare for the Erasmus Plus 2020 call - L'Orma

Warto również dodać, że miesiąc temu odbyła się czwarta edycja wydarzenia Erasmus Days 2020. W ramach trzydniowej imprezy miały miejsce globalnie – siłą rzeczy głównie w formie online – tysiące ciekawych wydarzeń, spełniających funkcję kulturotwórczą oraz przełamujących społeczną izolację. W całym naszym kraju takich eventów odbyło się prawie 300 – tym samym, znaleźliśmy się w zaszczytnym gronie czterech najbardziej aktywnych krajów.