Dobre bo z Krosna – dobre bo z KPU

Piękny krośnieński rynek 1 sierpnia 2021 roku zapełniły kolorowe stragany, uginające się od wyśmienitych produktów, ofert usług miejscowych firm oraz „Food Trucki”. Od wczesnego, niedzielnego przedpołudnia, liczni zwiedzający mogli nabyć któryś z kuszących rękodzielniczych wyrobów, interesujące wydawnictwa oraz posmakować oryginalnych, świeżych przekąsek i napojów. Wszystko to w ramach jarmarku „Kupuję bo krośnieńskie”.

Przed rynkową jedynką, najlepszym adresem w mieście,  raz po raz strumień przechodniów wzbierał i zatrzymywał się przez jakiś czas. Nic dziwnego, to przecież mający już na swoim koncie wiele sukcesów –  efektu studenckich pasji, technicznej biegłości i ostrych jak rozpędzona „piła” inżynierskich obliczeń, zespół Studenckiego Koła Naukowego „Rotor” prezentował swoje sztandarowe dzieło: pokryty karbonowym kompozytem, wyścigowy bolid, mogący na niewielkiej ilości etanolu przejechać setki kilometrów. Przyjaźni studenci Karpackiej Uczelni w Krośnie chętnie odpowiadali na pytania, pozwalali najmłodszym uczestnikom usiąść za sterami „Piły”. Nie zabrakło anegdot z uczestnictwa w Shell Eco Marathon i z drogi „ku doskonałości” przebytej w warsztacie i przy stanowiskach do projektowania. Tuż obok, cicho poruszały się ramiona precyzyjnych urządzeń pomiarowych oraz lśniły detale wykonane z użyciem sterowanych numerycznie obrabiarek.

Nie można było przejść obojętnie obok niebieskich i czerwonych serc otaczających litery „K, P, U”, precyzyjnie „tkanych” z nakładanych warstwami, mikronowych nitek filamentu, których forma miała postać linii komputerowego kodu, a materialny wymiar nadawały mechatroniczne systemy drukarki 3-D. Tutaj swoją obecność zaakcentowali studenci Informatyki, działający w kole naukowym „Neo”.

To bardzo inspirujące, że odpowiednio przygotowane drobiny tworzyw sztucznych, wynik ich recyklingu, służą do usuwania z wody szkodliwych substancji” przyznawali nasi goście. Dwa, pełne wirujących nośników biomasy reaktory oraz posterowa prezentacja innowacji prof. Krzysztofa Chmielowskiego z Zakładu Inżynierii Środowiska wyjaśniała jak to jest możliwe. Sam wynalazca również chętnie udzielał odpowiedzi na liczne pytania.

Duże zainteresowanie budziły także oferowane wydawnictwa, zarówno te popularne, pełne porad dotyczących zdrowego stylu życia oraz wiedzy o leczniczych roślinach jak i naukowe, w których zebrano publikacje pracowników naszej Uczelni z tego obszaru wiedzy. Bardzo dziękujemy Wszystkim odwiedzającym nasze stanowisko za zainteresowanie i dobre słowa!