Wirtualne Targi Pracy w KPU w Krośnie – PODSUMOWANIE

W dniach 31 maja – 1 czerwca 2021 roku w Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie odbyły się VIII Targi Pracy, które po raz drugi zrealizowane zostały w formie online.
W Targach Pracy KPU w Krośnie udział wzięło 33 wystawców, którzy prezentowali swoje firmy na wirtualnych stoiskach za pomocą prezentacji, filmów promocyjnych oraz fotorelacji. Na stoiskach firm, w wirtualnej przestrzeni targowej, można było znaleźć oferty pracy, praktyk i staży oraz informacje dotyczące sposobów aplikowania o nie. W ofercie Targów nie mogło zabraknąć webinarów, szkoleń, warsztatów oraz bezpośrednich spotkań z pracodawcami.

W ramach spotkań online odbyło się również Seminarium branżowe pn. Innowacyjne materiały i technologie w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Partnerami wydarzenia były firmy Nowy Styl oraz Splast.

Firma ERKO z oddziału w Czeluśnicy w ramach realizacji projektów badawczo-rozwojowych przedstawiła uczestnikom targów Innowacyjny system połączeń kabli elektroenergetycznych i technologia jego wytwarzania.

Wszystkie spotkania odbyły się na kanałach platformy Zoom, z których nasi uczestnicy mogli wybrać interesujące dla siebie wydarzenia.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się bezpośrednie spotkania z pracodawcami. Naszymi gośćmi byli: Splast, InfoSoftware, Innergo Systems, MPGK Krośnieński Holding Komunalny, ERKO, Fabryka Armatur JAFAR S.A., Nowy Styl, EBA, Leroy Merlin, Nowy Styl, BWI Poland Technologies, Ideo, Hotel Arłamów.

Do wstąpienia w szeregi służb mundurowych przekonywali przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Krośnie, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jaśle oraz Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu.
Spotkania online stanowiły doskonałą okazję, by lepiej poznać pracę i organizację danego przedsiębiorstwa.
Organizatorzy Targów przygotowali również ciekawą ofertę warsztatów i szkoleń, zapraszając do wystąpienia Zastępcę Prezydenta Miasta Krosna Pana Tomasza Solińskiego, który przedstawił ofertę Krośnieńskiego Inkubatora Przedsiębiorczości.

Na Targach nie zabrakło instytucji wspierających rynek pracy. Pan Andrzej Wydrzyński – Naczelnik Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle zaprezentował webinar pt. Elektroniczny ZUS. Na jednym z naszych kanałów targowych z uczestnikami spotkała się Pani Marzena Tęczar – doradca zawodowy z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Krośnie oddział zamiejscowy WUP w Rzeszowie. Pan Wojciech Woś – doradca EURES z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie podczas spotkania pt. Mobilność na europejskim rynku pracy – Usługi sieci EURES omówił kwestie związane z bezpiecznymi wyjazdami za granicę.

Zorganizowane przez uczelnię wydarzenie zostało docenione w opiniach uczestników:
„Wirtualne targi pracy są bardzo ciekawą opcją dla studentów i uczniów. Podczas tego typu wydarzeń nie tylko mam szansę na bezpośrednią rozmowę z interesującym pracodawcą, ale mogę także skorzystać z bogatej oferty wydarzeń towarzyszących”.
„Targi Pracy to ciekawa i bardzo przydatna inicjatywa dla studentów. Jest realna możliwość zaciągnięcia kluczowych informacji na temat firm, a następnie znalezienie praktyk lub nawet przyszłej pracy. Bardzo przydatne wydarzenie! Oby targi trwały w następnych latach”.
„Targi Pracy są super inicjatywą ze strony uczelni. Ja jako student uczestniczę w nich już 4 rok. Przez ten czas targi pracy umożliwiły mi kontakt z wieloma firmami, w których można odbyć praktyki czy znaleźć pracę. Co roku oferta targów jest bardzo bogata, co zachęca studentów do brania w nich udziału. Nawet wczasach Covid uczelnia stanęła na wysokości zadania i udało się je zorganizować. Firmy chętnie w tym uczestniczą, ponieważ mogą pozyskać nowych pracowników. Jest to obustronna korzyść i dla firm i dla studentów na nowe możliwości. Liczę, że co roku będą organizowane Targi Pracy”
Na platformie zarejestrowało się ponad 1000 osób, w tym 150 uczniów szkół ponadpodstawowych. Gościliśmy 32 pracodawców, zorganizowaliśmy 23 spotkania online. Patronat medialny nad Targami objęli: portal internetowy KrosnoCity.pl, terazKrosno.pl, jaslo4u.pl, TV Obiektyw, Nowiny24.pl oraz Radio Trendy. A patronatem honorowym zaszczycili nas dr hab. Zbigniew Barabasz, Rektor Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie oraz Pan Piotr Przytocki, Prezydent Miasta Krosna.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizowane przedsięwzięcie: wystawcom, patronom medialnym, prelegentom, dyrektorom szkół ponadpodstawowych oraz uczestnikom Wirtualnych Targów Pracy KPU w Krośnie.