Biszkopty wolne od glutenu, laktozy, sacharozy i GMO – media piszą o naszym projekcie

Nauczyciele akademiccy prowadzący zajęcia na kierunku Produkcja i bezpieczeństwo żywności KPU w Krośnie opracowują innowacyjną recepturę biszkoptów wolnych od glutenu, laktozy, sacharozy i GMO. Ten innowacyjny projekt otrzymał ponad 180 tys. dofinansowania w ramach Programu grantowego PCI. Liderem projektu badawczego jest dr hab. inż. Barbara Krochmal-Marczak, prof. KPU, pełniąca funkcję kierownika Zakładu Produkcji i Bezpieczeństwa Żywności.

W ostatnich latach, coraz więcej osób skarży się na nietolerancję glutenu i laktozy w wyniku czego znacznie ogranicza swoją dietę, rezygnując z produktów zawierających te składniki. Realizowany obecnie projekt naukowców z Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie i Uniwersytetu Rzeszowskiego jest odpowiedzią na to zjawisko. – Obecnie opracowujemy innowacyjną recepturę na wyrób biszkoptów wolnych od glutenu, laktozy, sacharozy, GMO i o podwyższonych wartościach prozdrowotnych. Ten produkt będzie zatem dedykowany nie tylko osobom z chorobami metabolicznymi, ale także tym, którzy są zainteresowane bezpiecznym i zdrowym żywieniem – wyjaśnia dr hab. inż. Barbara Krochmal-Marczak, prof. KPU, lider zespołu projektowego. 

W aktualnie dostępnej ofercie żywności bezglutenowej i bez laktozy występuje niedobór składników pokarmowych, m.in. żelaza, cynku, magnezu, witamin z grupy B, błonnika pokarmowego i prowitaminy A. Zespół podkarpackich naukowców podejmuje próby wypieku biszkoptów z mąk bezglutenowych, czyli z mąki z prosa, ziemniaczanej, ciecierzycy i mąki ryżowej. – Do podstawowej receptury będziemy dodawać mąkę batatową i ekstrakty z naturalnych surowców roślinnych, które podwyższą wartość prozdrowotną produktu – dodaje dr hab. inż. Barbara Krochmal-Marczak, prof. KPU.

Biszkopty opracowane przez naukowców z Krosna i Rzeszowa, w przeciwieństwie do produktów dostępnych na rynku, nie będą zawierały sacharozy, która zostanie zastąpiona naturalnymi związkami cukrowymi o niskim indeksie glikemicznym. Dodatkowo, będą one charakteryzować się zwiększonym o min.10% poziomem błonnika pokarmowego oraz białka roślinnego w porównaniu do biszkoptów bezglutenowych obecnych na rynku żywnościowym, dzięki czemu będą mogły być spożywane przez osoby preferujące dietę wegańską.

– Technologia opracowywana przez naukowców z Krosna i Rzeszowa wpisuje się w najnowsze trendy rynkowe. Obecnie, producenci żywności poszukują innowacyjnych rozwiązań pozwalających na wprowadzenie nowych produktów, w tym wyrobów ciastkarskich. Po zakończeniu prac przez zespół naukowy, podejmiemy działania zmierzające do wdrożenia tego rozwiązania dla przemysłu – podkreśla Sławomir Chrobak, specjalista ds. rozwoju technologii PCI. 

Pełna nazwa projektu brzmi: „Opracowanie innowacyjnej technologii wypieku biszkoptów wolnych od glutenu, laktozy, sacharozy, GMO o podwyższonych właściwościach prozdrowotnych”. Otrzymał on ponad 186 tys. zł. dofinansowania w ramach III naboru do Programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Zobacz więcej:

https://www.onet.pl/informacje/kopalniawiedzypl/naukowcy-z-krosna-i-rzeszowa-pracuja-nad-zdrowsza-receptura-biszkoptow/9x2lr2w,30bc1058

https://regiony.tvp.pl/61472714/prozdrowotne-biszkopty-naukowcy-pracuja-nad-nowa-receptura

https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C93158%2Cpodkarpackie-naukowcy-pracuja-nad-nowa-receptura-biszkoptow.html

https://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34962,28731727,nie-cukiernicy-a-naukowcy-z-podkarpacia-szukaja-receptury-idealnego.html

https://www.eska.pl/rzeszow/zdrowy-biszkopt-innowacyjna-receptura-od-naukowcow-z-podkarpacia-aa-N1Xi-v855-sF6y.html