Akademicki Dzień Pamięci

Od 2015 roku, 5 listopada obchodzony jest w Krakowie Akademicki Dzień Pamięci.

Uroczystość ta ma na celu upamiętnienie podstępnie aresztowanych tego dnia w 1939 r. przez gestapo profesorów UJ i innych uczelni krakowskich, wywiezionych potem do obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau, gdzie doświadczyli rozlicznych cierpień, głodu i prześladowań, a kilkunastu spośród nich straciło tam życie. W gronie aresztowanych znalazł się także Patron naszej Uczelni, profesor Stanisław Pigoń.

W piątkowy poranek na pięknym Cmentarzu Salwatorskim zjawiły się delegacje środowiska akademickiego Krakowa. W kilkunastoosobowym gronie profesorów i studentów Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego nie zabrakło Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie. To ważne, że pamiętamy o naszym profesorze z Komborni.

Na grobie naszego Patrona złożyliśmy piękną wiązankę kwiatów. Była też okazja, by zabrać głos i podkreślić znaczenie prof. Pigonia dla Krosna i kształtowania się regionalnej tożsamości naszej małej ojczyzny. Dalszy ciąg obchodów miał miejsce w Collegium Novum UJ i w akademickiej kolegiacie św. Anny, gdzie o 19.30 odprawiona została uroczysta msza żałobna w intencji wszystkich ofiar Sonderaktion Krakau, poległych podczas wojny oraz wszystkich zmarłych w minionym roku akademickim profesorów, pracowników i studentów.

dr hab. Kazimierz Sikora, prof. KPU przy grobie Profesora Stanisława Pigonia