10 lat międzynarodowej współpracy w ramach kursu Global Understanding

Dzięki współpracy naszej uczelni –  Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie – z Global Partners in Education studenci drugiego roku filologii angielskiej, Dwujęzykowych studiów dla tłumaczy oraz międzynarodowej komunikacji językowej mogli po raz kolejny wziąć udział w programie Global Understanding. 

W tym roku mija 10 lat od rozpoczęcia międzynarodowej współpracy w ramach tego kursu, gdyż umowa dotycząca udziału w projekcie Global Partners in Education została podpisana w 2011 roku. Do GPE należy 48 uczelni z 30 krajów.

Kurs w tym roku obejmował współpracę z uczelniami z następujących krajów: Rosja, Francja, Pakistan, USA, Maroko, Liban, Turcja, Chiny, Meksyk oraz Japonia. Każdego roku skład partnerów się zmienia i jest kwestią przypadku na kogo uda się trafić.

Uczestnicy prowadzili dyskusje online w czasie rzeczywistym na przeróżne tematy. Mieli okazję zapoznać się nie tylko z tradycją i kulturą danego kraju, ale także z religią, życiem codziennym czy przesądami. 

Na koniec serii spotkań studenci mieli za zadanie przygotować oraz przedstawić projekt na wybrany temat z zagranicznymi partnerami. Uczestnicy komunikowali się także z partnerami poza zajęciami używając mediów społecznościowych takich jak Instagram, Messenger czy Facebook. Ponadto wiele osób nawet po ukończeniu kursu nadal utrzymuje ze sobą kontakt. 

Niektórzy studenci zgodzili podzielić się swoimi wrażeniami: 

„Na początku perspektywa łączeń telekonferencyjnych z tyloma krajami wydała się dość stresująca. Nie do końca wiedziałam czego się spodziewać. Jednak moje obawy były bezpodstawne, ponieważ zajęcia okazały się bardzo ciekawe.  Poznałam wiele osób z różnych krajów, a także zapoznałam się z kompletnie różnorodnymi kulturami oraz ich obyczajami. Cieszę się, że miałam okazję wziąć udział w kursie, ponieważ na własną rękę raczej nie odważyłabym się na udział w zajęciach o takiej tematyce”.

GU student z Polski

„Z pewnością każdy student powinien wziąć udział w tym kursie, ponieważ jest to wspaniałe doświadczenie i okazja do poznania różnych kultur, poprawy umiejętności komunikacyjnych oraz nauczenia się, jak ważny jest szacunek dla innych, a także pozwala obalić popularne stereotypy.”

GU student z Libanu

Zajęcia te umożliwiają studentom pogłębienie wiedzy, zdobywanie doświadczenia oraz rozwijają umiejętności komunikacji międzykulturowej.

Serdecznie zapraszamy chętnych z wszystkich kierunków do udziału w programie Global Understanding w przyszłym roku.

Chęć udziału można zgłaszać tu: https://forms.gle/tTmVXJwxqavKogbj6 

Autorki: studentki 2 roku filologii angielskiej